Donuk Omuz Nedir?

Omuzda geçmek bilmeyen ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan sorundur. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir.

Omuzda geçmek bilmeyen ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan sorundur. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir. Pek iyi bilinmeyen bir sorundur.

Donuk omuz, özellikle 35-40 ile 60 yaş arası kadınlarda sık görülür. Şiddetli ağrı nedeniyle hastalarda hareket kaybı vardır ve hastalar uzun süre kollarını kullanamayabilirler.

İleri vakalarda omuz hareketleri ileri derece kısıtlanmıştır. Hastalar günlük fonksiyonlarını yapmakta zorluk çekebilirler (diş fırçalama, dolaptan bir şey almak için uzanma, etek ilikleme, pantalon çekme vb…) Gece ağrısı da pek çok hastada mevcuttur.

Donuk omuz nedenleri nelerdir?

Nedeni bilinmemekle birlikte yaşanan bir omuz incinmesinden yıllar sonra, donuk omuz ağrıları ortaya çıkabilir (ideopatik).

Omuz-eklem-tendom yırtıkları, omuz-eklem kireçlenmeleri gibi sebepler sonrası oluşan donuk omuz gelişebilir.

Üçüncü sırayı ise, travma veya cerrahi sonrası omuz-eklem hareket kısıtlılığı ile giden olgular yer alır.

Donuk omuz tedavisi

Ağrı kesici ve anti inflamatuvar tedavinin yanında steroid enjeksiyonu uygulanabilir.

Eklem genişletilmesi yöntemi uygulanarak çok sıkı olan omuz dokusu steril suyun enjekte edilmesiyle gevşetilerek hareket özgürlüğünün artırılmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Genel anestezi altında omuz manipülasyonu ve cerrahi müdahale denebilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Donuk Omuz Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz