Domuz Gribi Belirtileri ve Tanısı

Domuz gribi domuzlarda aralıklı salgınlara sebep olan İnfluenza tip A’nın sebep olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Gerçek konak domuzlar olduğu için insanlarda sık rastlanmazdı. Fakat geçmişte insanlarda görülenin aksine şimdi tespit edilen domuz gribinin (İnfluenza A/H1N1) çok daha bulaşıcı olduğu bildirilmektedir. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribi, domuz eti veya gıdalar yoluyla bulaşmaz.

Domuz Gribi (A/H1N1) Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.
Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. İnsandan insana öksürme, hapşırma yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin ellerinden de bulaşma olabilir. 
Kişi hastalandıktan ancak henüz şikâyetler başlamadan 1 gün öncesinden şikâyetlerinin başlamasından itibaren 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. 

Gençlerde ve çocuklarda bulaştırıcılık daha uzun sürebilir. Yani kişiler hasta olduklarını henüz bilmiyorlarken bulaştırıcılıkları başlamıştır. 

İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz Gribi Yüzey Teması İle Bulaşır Mı? Hangi Yüzeylerden Bulaşır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Kapı kolu, masa, bardak gibi yüzeylerde virüsün 2-8 saat canlı kalabildiği saptanmıştır.

Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz Gribinin (A/H1N1) Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:
·    Ateş,
·    Öksürük,
·    Boğaz ağrısı,
·    Yaygın vücut ağrısı,
·    Baş ağrısı,
·    Üşüme ve
·    Yorgunluk gibi grip belirtileridir. 
·    Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Ölümler akciğer enfeksiyonu ve solunum yetmezliğine bağlıdır. Ancak hastalık mevsimsel grip hastalığı gibi yaşlılar, altta yatan hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda daha kötü seyretmektedir.

Domuz Gribinde Tanı Nasıl Konur?

Tanı PCR yöntemi ile virüsün genetik yapısının çoğaltılması ile konur. Test bu konuda özelleşmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz Gribi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Domuz gribi şüphesi olan kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Yaşanan domuz gribi salgınından önce domuz gribi vakalarının ilaçsız da iyileştiği bilindiği için her vakada ilaç kullanımının gerekmeyebileceği bildirilmektedir.

Virüsün bazı ilaçlara hassas olduğu bilinmektedir. İlaçlar hastalıktan korunmada ve oluşan hastalığı hızlı atlatmakta etkilidir. Tedavi için kullanıldığında, şikâyetlerin başlamasından sonraki 2 gün içinde ilacın başlanması gerekir. 

Hasta kişilerin ek olarak yapabilecekleri:
-    Yatak istirahati, 
-    Bol sıvı almaktır.
-    Başka insanlara bulaştırmamak için kalabalık ortamlara girmemek, yaşlı ve çocuklardan uzak kalmak, öksürme ve hapşırma sırasında mendille ağız ve burunu kapamak ve sonrasında mendili atmak toplumu korumak açısından önemlidir.

Domuz Gribinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir? Aşısı Var Mıdır?

Henüz domuz gribi için aşı geliştirilmemiştir. Her yıl bir önceki yılda etki gösteren influenza (grip) aşısının da domuz gribine karşı koruyuculuğu yoktur. 
·    Korunmada ilk ve en önemli yöntem el yıkamaktır. Su ve sabunla en az 20 saniye süreyle ve sık el yıkamak hastalık riskini azaltır.
·    Alkol bazlı el dezenfektanı içeren jeller ve mendiller su ve sabun kullanılamayacak durumlarda alternatif olarak kullanılabilir.
·    Vücudun genel bağışıklık gücünü yüksek tutmak için düzenli ve sağlıklı beslenme, bol sıvı alımı, yeterli uyku ve stres ile sağlıklı baş etme yöntemleri (spor, yoga, hobilere zaman ayırmak) geliştirmek önemlidir.
·    Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı ve hastalara tam izolasyon uygulanmalıdır.
·    Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar gibi) 1/10 oranında seyreltilmiş çamaşır suyu (1 ölçek çamaşır suyu + 9 ölçek su) ile silinip sonrasında çok iyi durulanması yeterlidir. Yüzey dezenfeksiyonu için klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir. Dezenfeksiyon sonrasında yüzeylerin iyi durulanması unutulmamalıdır.
·    Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır.
·    Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.
·    Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Domuz Gribinde Acil Müdahale Gerektiren Belirtiler Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler erişkin ve çocuklarda gözleniyorsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Erişkinlerde:
·    Zor nefes almak veya nefes darlığı,
·    Bilinç bulanıklığı,
·    Sık ve uzun süreli kusma,

Çocuklarda:
·    Hızlı veya zor nefes alma,
·    Vücutta solgunluk ya da morarma,
·    Beslenememe,
·    Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil,
·    Huzursuzluk,
·    Ateşle beraber döküntü görülmesi.

Domuz gribi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.