Diyabet Kliniği

Diyabet günümüzde ülkemizde dahil tüm dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir ve maalesef her geçen gün hızla diyabetik hasta sayısı artmaktadır.

lkemizde diyabetten muzdarip kişilerin sayısındaki artış son 15 yılda tüm tahminlerin ötesine geçerek %90-100 arasında olmuştur. (2000 yılında % 7.6 olan erişkin toplumdaki sıklığı bugün % 14’e çıkmıştır). Bu verilere göre yaklaşık 9 milyona yakın vatandaşımız diyabet hastasıdır ve 40 yaş üzeri nüfusun 1/4'ü diyabet riski altındadır.

Günden güne hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır gıdaların daha çok tüketilir olması, öğün zamanlarının değişmesi diyabetin yaygınlaşmasını hızlandıran sebepler arasındadır. Diyabet hastalığında kan şekerinin normal seviyeden yüksek ya da düşük olması durumu söz konusudur. Bu nedenle halk arasında "şeker hastalığı" olarak da adlandırılmaktadır.

Tedavi edilmediği takdirde; yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. diyabetKısa (akut) dönemde kan şekerindeki aşırı yükselme ya da düşme bilinç kaybına, komaya; uzun dönemde (kronik) ise kalp, böbrek, sinir sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir. Diyabetin bu nedenle mutlaka iyi takip ve tedavi edilmesi gerekir.

Başarılı bir diyabet tedavisi çoklu yaklaşım ve çalışma gerektirir. Ancak iyi bir hasta ve hekim işbirliği ile gerçekleştirilebilir.Grup Florence Nightingale Hastaneleri Diyabet Kliniğimizde; alanında uzman hekimlerimiz, kişiye özel tedavi planı ve yaklaşımı ile hastalarımızın en doğru ve en etkin tedaviyi alması için  çalışmalarını öz veri ile sürdürmektedir.