Cilt Sağlığı / Dermatoloji

Cilt Sağlığı Nedir?

Florence Nightingale Hastaneler Grubu cilt sağlığı veya farklı bir deyişle dermatoloji bölümünde deride ve saç, tırnak gibi deri uzantılarında çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan sağlık sorunlarının tanı ve tedavisi alanında uzman doktorlar tarafından yapılır. Grup Florence Nightingale Hastanelerinde genel ve onkolojik deri hastalıklarının tanı ve tedavisinin yapılmasının yanında kozmetik dermatoloji alanında da hizmet verilmektedir.

Deri, insan vücudunun en önemli koruyucu tabakasıdır. Çeşitli faktörlerin etkisiyle deride sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Dermatoloji bir başka ifadeyle cilt sağlığı deri, saç, tırnak, ağız içi gibi mukoza hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Cilt sağlığı uzmanlarının ilgi alanına giren hastalar için bir yaş sınırı yoktur. Cilt sağlığı bölümü, yenidoğan döneminden itibaren her yaş grubunda görülebilen hastalıklara çözüm getirmeye çalışır. Deride meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi cilt sağlığı uzmanları yani dermatologlar tarafından gerçekleştirilir.

Cilt Sağlığında Tanı Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı

Deri hastalıklarının tanısında deride bulunan lezyonların laboratuvar ortamında veya özel görüntüleme yöntemleri kullanarak incelenmesi önemli yer tutar. Florence Nightingale Hastaneler Grubu uzmanları, modern tıbbın ve gelişen teknolojinin imkanlarını kullanarak hastalıkları erken dönemde teşhis etmeye büyük özen gösterir.

Deri hastalıklarının tanısında hematolojik, mikrobiyolojik laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinin yanında dermatoskopik inceleme, alerji testleri gibi özel testler de önemli yer tutar. Cilt hastalıklarının tanısında kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:
 • Laboratuvar tahlilleri: Hastalıkların büyük çoğunluğunun tanısında hematolojik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik laboratuvar tahlilleri önemli yer tutar. Kan tahlilinde ölçümü yapılan değerler, uzmanlara hastalıkların tanısı konusunda yardımcı olur.
 • Deri testleri: Cilt sağlığında kullanılan önemli tanı yöntemlerinden biri de deri testleridir. Deri testleri sırasında deriye bazı maddeler uygulanır ve uygulanan bu maddelerin deriye nüfuz etmesi sonucunda deride oluşan değişimler gözlenir. Deri testleri başta alerji kaynaklı hastalıklar olmak üzere cilt sağlığını bozan pek çok hastalığın tanısında önemli yere sahiptir.
 • Mikroskobik inceleme: Deride oluşan lezyonların tanısında mikroskobik inceleme yöntemleri de oldukça etkilidir. Özellikle mantar hastalıklarında mikroskobik inceleme sayesinde lezyondaki mantar sporları kolaylıkla tespit edilebilir. Demodex yüzde kızarıklık yapan bir parazittir. Mikroskopik inceleme ile tespit edilebilir.
 • Patolojik inceleme: Cilt sağlığı uzmanlarının hastalıkların tanısında yaygın olarak kullandıkları bir diğer tanı yöntemi de patolojidir. Deriden örnek alınarak gerçekleştirilen patoloji işlemi, başta deri kanserleri olmak üzere pek çok cilt hastalığının erken dönemde fark edilmesine yardımcı olur.
 • Radyolojik görüntüleme yöntemleri: Başta ultrasonografik görüntüleme yöntemi olmak üzere radyolojik görüntüleme yöntemleri de cilt hastalıklarının tanısında önemli yer tutar. Ultrason incelemesi dermal kalınlık ölçümünün yapılmasına olanak sağlar. Bunun yanında MR (manyetik rezonans), BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri de cilt hastalıklarının tanısında kullanılan radyolojik görüntüleme türlerindendir. Özellikle tırnak gibi dokuları tutan hastalıkların tanısında radyolojik görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.
 • Dermatoskopik inceleme: Dermatoskopi, ciltteki bazı lezyonların büyütülerek incelenmesi prensibine dayanan bir tanı yöntemidir. Dermatoskopi sırasında lezyonların kenarları, lezyondaki pigment değişiklikleri veya yapısal değişiklikler, lezyonların şekilleri incelenir. Cilt sağlığı uzmanlarına göre vücudunda ben sayısı fazla olan kişilerde düzenli olarak dermatoskopik inceleme yapılması önemlidir.
Grup Florence Nightingale Hastaneleri erken ve doğru tanı ile hastalıkların önlenebilir olduğu anlayışıyla hastalara kapsamlı tanı hizmeti sunar. Bu anlayıştan hareketle hastalıkların tanısında ve tedavisinde modern tıbbın ve ileri teknolojinin imkanlarını kullanır. Deri kanserinin tanısında oldukça önemli olan dermatoskopik inceleme, otoimmün cilt hastalıklarının tanısında otoantikor testleri, dermatolojik alerji hastalıklarının tanısında alerji testleri, Florence Nightingale Hastaneleri cilt sağlığı bölümü uzmanları tarafından başarıyla uygulanır.

Cilt Sağlığında Tedavi Edilen Hastalıklar

Deri insan vücudunun en büyük organıdır. Bu nedenle toplumda en sık görülen hastalıkların başında deri hastalıkları gelir. Cilt sağlığı bölümü akne, mantar, egzama, frengi, bel soğukluğu, saç dökülmesi, kurdeşen, deri kanseri gibi pek çok hastalığın tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Cilt sağlığı bölümünde, alerji, akne, deri kanseri gibi hastalıkların tedavisinin yanında otoimmün cilt hastalıklarının da tedavisi yapılmaktadır. Cilt sağlığında tedavi edilen başlıca hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
 • Akne: Akne, kıl kökleri ve yağ bezlerinin kronik inflamasyonudur. Akne her yaşta görülmekle birlikte daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Aknenin oluşumunda genetik yatkınlık, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktörün etkisi vardır.
 • Egzama (atopik dermatit): Egzama bir başka ifadeyle atopik dermatit, ciltte kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi belirtilerle kendisini gösteren pullu, kuru lezyonlara sebep olan bir deri hastalığıdır. Genetik ve çevresel faktörler egzamanın oluşumuna neden olabilir.
 • Sedef hastalığı: Sedef hastalığı her yaş grubunda görülebilen, çoğu zaman kaşıntının eşlik ettiği, kızarıklık ve kepekli lezyonlarla seyreden bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı hastanın tüm derisini tutabilen bir hastalıktır. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Ürtiker: Ürtiker toplumda sık görülen ve halk arasında kurdeşen olarak da bilinen kaşıntılı, kabarık bir deri hastalığıdır. Ürtiker lezyonları genellikle 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolur ve başka bir bölgede ortaya çıkar. Ürtikerin 6 haftadan uzun sürdüğü durumlarda kronik ürtiker hastalığından bahsetmek mümkündür.
 • Fungal hastalıkları: Dermatoloji kliniklerine başvuran hastaların büyük çoğunluğunu mantar hastalıkları oluşturur. Fungal enfeksiyonlar, deride, saçta ve tırnakta ortaya çıkabilir. En sık görülen mantar çeşidi ise ayak mantarıdır. Parmak arasında kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık, ayak mantarının belirtileri arasındadır.
 • Alerjik deri hastalıkları: Deri alerjileri bağışıklık sisteminin besin, polen, ilaç gibi çeşitli alerjenlere tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Deri alerjilerinin belirtileri arasında kaşıntı, kabarıklık, şişlik, egzama bulunur.
 • Frengi gibi cinsel yolla bulaşan deri hastalıkları: Frengi korunmasız cinsel ilişki sonrasında bulaşabilen penis başında ülser şeklinde kendisini gösteren bir deri hastalığıdır.
 • Hirsutizm: Hirsutizm androjene yani erkeklik hormonuna bağlı kadın vücudunda kıl artışıdır. Hastalık çok çeşitli faktörlerin etkisi ile görülebilir. Ancak en yaygın görülen sebebi yüksek androjen hormonudur.
 • Vitiligo: Vitiligo hastalığı, ciltte beyaz leke oluşumu ile karakterize bir rahatsızlıktır. Hastalığın başlıca nedeni uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktır.
 • Deri kanseri: Deri kanserleri derinin epidermis denilen tabakasındaki hücrelerden kaynaklanır. Bu tabakadaki hücrelerde meydana gelen kontrolsüz çoğalma sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Cilt Sağlığında Yapılan İşlemler ve Tetkikler

Cilt sağlığı bölümü cilt hastalıklarının yanında kozmetolojik dermatoloji alanında da uzman isimlerden oluşur. Grup Florence Nightingale Hastaneleri cilt sağlığı bölümünde deri hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanında kozmetolojik dermatoloji uygulamaları da başarıyla yapılır.

Cilt sağlığı uzmanları tarafından uygulanan başlıca işlemler şu şekilde sıralanabilir:
 • PRP: PRP (Platelet rich plasma) kişinin kendi kanının özel bir makinede ayrıştırılması sonucu trombositten zengin plazmanın yine kişinin kendisine verilmesi işlemi olarak açıklanabilir. PRP, cilt gençleştirme, yara iyileştirme, saç dökülmesi gibi deri hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
 • Dermapen: Dermapen, yaşlanmaya bağlı kırışıklıklarının, güneş ve doğum lekelerinin, yara izlerinin giderilmesinde etkili bir işlemdir. Dermapen işleminde mikro iğneler kullanılarak ciltteki hücrelerin uyarılması amaçlanır.
 • Mezoterapi: Mezoterapi, bazı vitaminlerin cilt altına enjeksiyonu ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi cilde ve saça uygulanabilir. Özellikle saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde etkili olan bir tedavi yöntemidir.
 • Lazer: Gelişen teknoloji ile birlikte lazer teknolojisi pek çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Cilt sağlığı uzmanları, leke tedavisi, aşırı tüylenme gibi sorunlarda lazer teknolojisinden faydalanırlar.
 • Dolgu: Dolgu, cilt gençleştirme ve ciltte küçük çaplı şekil değişiklikleri yapma gibi amaçlarla sıklıkla yapılan basit bir uygulamadır. 
 • Gençlik aşısı: Kırışıklıkların, deformitelerin ve sarkmaların tedavisinde kullanılan bir mezoterapi yöntemidir.
 • Somon DNA: Hyalüronik asit ve somon balığı DNA'sından oluşan cilt gençleştirme yöntemlerindendir.
 • Botulinum toksin: Cilt yüzeyindeki ince ve derin kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığında Tedavi Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı

Florence Nightingale Hastaneleri cilt sağlığı bölümü uzmanları, tedavi süresince hasta odaklı anlayış doğrultusunda hareket ederek kişiye özel tedavi planı oluştururlar. Cilt hastalıklarında tanı konulmasının ardından öncelikle hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanında deri hastalıklarının tedavisinde PRP, mezoterapi, lazer, botoks gibi çeşitli dermokozmetik uygulamalar da oldukça etkilidir.

Cilt Sağlığı için Neden Florence’ı Tercih Etmeliyim?

Florence Nightingale Hastaneleri cilt sağlığı bölümünde temel dermatolojik hastalıkların yanı sıra alerjik deri hastalıkları, deri kanserleri, cinsel yolla bulaşan deri hastalıkları gibi pek çok farklı hastalıkların tanı ve tedavisinde uzman doktor kadrosu ile hastalara hizmet verilir. Cilt sağlığı uzmanları, hastalara hasta odaklı anlayış doğrultusunda kapsamlı tanı ve tedavi hizmeti sunarlar.

Florence Cilt Sağlığı Ekibi Uzmanlıkları ve Özel İlgi Alanları

Florence cilt sağlığı bölümü uzmanları, hastalara pek çok farklı alanda hizmet vermektedir. Cilt sağlığı bölümünde yer alan branşlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Onkolojik dermatolojik hastalıklar bölümü,
 • Bağışıklık sistemi cilt hastalıkları bölümü,
 • Kozmetik dermatoloji bölümü,
 • Deri alerjileri bölümü.

Multidisipliner Bakış Açısıyla Diğer Bilimlerle İlişkisi

Cilt sağlığı bölümü uzmanları hastalıkların tanı ve tedavisinde nöroloji, onkoloji, dahiliye gibi ana bilim dallarının uzmanları ile işbirliği içinde çalışırlar.

Toplumda en sık görülen rahatsızlıkların başında cilt hastalıkların gelir. Saç dökülmesi, akne, egzama, deri kanserleri gibi hastalıklar toplumda en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Cilt sağlığı uzmanları, hastalıkların tanı ve tedavisinde bütün etkenleri değerlendirerek diğer birimlerle işbirliği içerisinde hareket ederler. Cilt sağlığı bölümünün bağlı olduğu birimler şu şekilde sıralanabilir:
 • Dahiliye: Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri cilt sağlığında bozulmalara neden olabilir. Bunun yanında karaciğer, böbrek ve safra kesesi hastalıkları da ciltte kızarıklık, kaşıntı, cilt renginde değişiklik sorunlar ortaya çıkabilir. Cilt sağlığı bölümüne diyabetik ayak şikayeti ile başvuran hastalarda da asıl olan, kan şeker düzeylerinin kontrol altına alınmasıdır. Bu nedenle dermatoloji ve dahiliye uzmanları multidisipliner bakış açısı ile çalışırlar.
 • Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları: Saç dökülmesi veya hirsutizm gibi hastalıkların temelinde hormonal bozukluklar bulunur. Bu nedenle dermatologların uygun görmesi halinde hastalar endokrinoloji uzmanları tarafından da takibe alınır.
 • Onkoloji: Deri kanserlerinin tanı ve tedavisinde dermatologlar ve onkoloji uzmanları birlikte hareket ederler.

Randevu Alın