Cushing Hastalığı Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi

Cushing Hastalığı Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi

Cushing Hastalığı Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi.

 

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe alanında uzman hekimlerle birlikte, Cushing sendromlu hastalar ve hasta yakınları katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Demiroğlu Bilim Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu, Cushing sendromunun en önemli tedavi seçeneğinin cerrahi olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu hastalığı şöyle tanımladı: "Cushing hastalığı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cushing hastalığı Cushing sendromunun en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Cushing hastalığı olan insanlarda çok fazla ACTH bulunur.

ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol demektir.

Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır."

Cushing sendromunun tanı ve tedavisinin aslında zor olduğunu ve tedavi merhalelerini anlatan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Fatma Ela Keskin, bu hastalığın endojen veya egzojen bir kaynaktan aşırı glukokortikoide maruziyet sonucunda oluştuğunu söyledi.

Teknolojinin tıp alanındaki gelişmeleriyle birlikte bir çok hastalıkta olduğu gibi Cushing hastalığında da teknolojinin imkanlarından önemli ölçüde faydalanıbildiğini dile getiren Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji) uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Doğa Uğurlar, özellikle Gamma Knife ve Radyocerrahinin bu anlamda önemine dikkat çekti.