Çölyak Pleksus Bloğu

Çölyak pleksus, karın içinde omurgayı oluşturan kemik kolonunun önünde yer alanüç adet sinir kavşağından (gangliyon) oluşan bir sinir yumağıdır. Bu yumak karın içindeki pankreas, mide, karaciğer, dalak, böbreküstü bezleri, ince bağırsaklar ve kalın bağırsağın bir bölümü gibi birçok organa ait ağrı hissinin beyne iletilmesi işlevini görür.

Bu organlardan kaynaklanan kanser, iltihabi, damarsal nedenli ağrıların tedavisinde bu kavşaktaki iletimin bloklanması başvurulan yöntemlerden birisidir. Çölyak pleksus bloğu denen bu yöntemle organ ağrıları büyük oranda azalır.

Bloğu takiben bağırsakların hareketliliğinde artış olur böylelikle bulantı ve kusma şikayetlerinde önemli ölçüde azalma görülür. İştahta da artış olur.

Girişim nasıl yapılır?

Girişim ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında uygulanır. Hasta yüzüstü yatırılıp işleme özel iki adet iğne ile omurganın her iki yanından bel bölgesinde girilir. Girişim radyolojik görüntüleme kılavuzu eşliğinde uygulanır. İğneler ile bölgeye ilaç enjekte edilir. Girişim yaklaşık yarım saat sürer ve ciddi bir rahatsızlık hissedilmez.

Girişimi takiben, hasta birkaç saat gözlem sonrasında taburcu edilir fakat ilk 24 saat mutlak yatak istirahati gerekir. Ağrı girişimden sonra belirgin olarak azalır fakat 24-48 saat sonra uygulanan lokal anestezik maddenin etkinliğinin azalmasına bağlı olarak basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bel ağrısı olabilir.

Tedavinin etkinliği, aylarca, yıllarca sürebilir.

Çölyak pleksus bloğunun yan etkileri nelerdir?

Başlıca iki grup istenmeyen yan etkisi vardır; hipotansiyon (kan basıncının düşmesi) ve ilk 24-48 saatte görülen bel ağrısı ve ishaldir.