Çocukta nefes darlığı

Çocuklarda ani gelişen nefes darlığının en önemli sebepleri; üst solunum yolu enfeksiyonları, solunum sistemine kaçan yabancı cisimler, astımdır.

Çocuklarda nefes darlığında; solunum sayısı artar, derin nefes ile köprücük kemiği üstünde bulunan bölüm içeriye doğru çekilir.

Burun delikleri açılıp, genişleyerek havalanmaya yardım eder. Bu görünüm çocukların nefes darlığı ve solunum zorluğu çektiğini gösterir.

Çocuklarda nefes darlığı nedenleri nelerdir?

Nefes darlığı, çocuklarda farklı nedenlerle ortaya çıkar. Bunlardan en sık olanı üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Sağlıklı bir çocuk yılda 5-6 defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir ve enfeksiyon sırasında hırıltı, öksürük ve nefes darlığı gibi yakınmalar meydana gelir. Akciğer hastalıkları (astım) sırasında, ani şekilde başlayan nefes darlığı olabildiği gibi doğuştan olan kalp hastalıklarında da nefes darlığı görülebilir. Soğuk havalarda nefes darlığı çekilmesi, astımın bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Yine özellikle geceleri artan nefes darlığının, astım ve kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir. Anemi (kansızlık) durumunda da nefes darlığına sık rastlanır. Hareketle artan nefes darlığı sırasıyla; kalp hastalıkları, anemi, fibrozis, tiroid bozuklukları gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Nefesin yetersiz hissedilmesi psikolojik kökenli olabilir.

Çocuklarda nefes darlığı sırasında ne yapılmalıdır?

Öncelikle çocuğun sakinleşmesine yardımcı olunmalıdır. Üzerindeki giysiler çıkarılarak rahatlaması sağlanır. Çocuğun dik durmasına yardım edilir. Zaman kaybetmeden nefes darlığına sebep olan etkenin belirlenmesi için çocuk sağlık kurumuna götürülür.

Paylaş

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz