Çocukta hipofiz bezi hastalıkları

Hipofiz bezinin yetersiz miktarda hormon salgılaması ile görülen bir hastalığa “Hipopitüitarizm” adı verilir. Bu durum bezdeki herhangi bir tümör nedeniyle ya da kafa travması nedeniyle oluşabilirken bazen nedeni saptanamaz.

Hipopitüitarizm kendini çocuklarda, büyüme ve cinsel gelişimde yavaşlama, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) bulguları ile gösterir. En önemli klinik bulgu büyüme ve gelişmede görülen yavaşlamadır. Bu yavaş gelişme çocuğun boy – kilo değerlerinin büyüme eğrileri ile kıyaslandığı rutin doktor muayenelerinde kolaylıkla tespit edilir. Hipofiz hormonlarının yetersiz salgılanması çocuklarda cüceliğe neden olabilir.

Hipopitüitarizmden kuşkulanılan çocukta kan ve idrarda hormon düzeyleri ölçülür. Hipofiz hormonlarının azlığı yaşamı tehdit edebilir çünkü hipofizden uyarı alan böbreküstü bezi stres ya da enfeksiyonda cevap olarak yeterli kortikosteroid salgılayamaz. Böyle bir durumda kortikosteroid tedavisi yapılmalıdır.

Hipopitüitarizmin tedavisi

Tedavi hipofiz bezindeki bozukluğunun derecesine bağlı olarak üretilemeyen çeşitli hormonların kişiye dışarıdan verilmesi prensibine dayanır.

Büyüme Hormonu: Bu ilaç tedavisi hipofiz bezi hormonlarının yerini tutabilecek hormonları içerir. Büyüme hormonunun yanı sıra böbreküstü bezi ve tiroid hormonları ve erişkinlerde cinsiyet hormonlarının verilmesi gerekebilir.

Kortikosteroidler: Böbreküstü bezinin uyarımı sonucu işlevi azaldığında doğal kortizol üretilemez ve bu hormonunun yerine sentetik kortizol ilaçlarının (prednizon ya da hidrokortizon) günlük kullanımı gerekir.

Diğer Hormonlar: Eğer östrojen, testosteron ya da tiroid hormonları yetersizse, bunların da kişiye verilmesi gerekebilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz