Çocukta guatr ve tiroid bezi hastalıkları

Ülkemizde çocuklarda tiroid bezi hastalıkları sıklığı nedir?

Dünyada her yeni doğan bebekten 4.000 tanesinden 1’de kalıcı tiroid hormonu yetersizliği görülürken, bu oran ülkemizde 2 bin 500 doğumda 1’dir. Geçici hipotiroidi vakaları da ülkemizde sık görülmektedir.

Tiroid hastalıklarının ülkemizde sık görülmesinin nedenleri;

Coğrafyamızda, toprakta, suda, tarım ürünlerinde iyot yetersizliği
Akraba evliliklerinin sıklığıdır.
Tiroid hormonlarının çekinik genetik geçişli olması akraba evlilikleri sonucu doğan bebeklerde tiroid hastalıklarının sık görülmesine yol açar.

Tiroid hormonlarının çocuk büyümesindeki rolü önemlidir..

Tiroid hormonları (T4 ve T3) bebeğin anne karnından itibaren ergenlik döneminin sonuna kadar ki büyüme döneminin tamamlanmasında önemli rolleri vardır.

Büyümeyi sağlayan kemik uçlarındaki kıkırdak hücrelerinin gelişimi ve çoğalması, beyin hücrelerinin ve beyin hücrelerinin iletişimini sağlayan miyelin kılıfın gelişimi tiroid hormonlarına bağlıdır. Bu yüzden büyüme geriliği görülen çocuklarda büyüme hormonu yanında tiroid hormonu seviyelerinin tespiti de önemlidir.

Guatr nedir?

Tiroid bezi boynun alt kısmında yer alır ve tiroid hormonlarını üretir. Tiroid hormonları vücudumuzda hücrelerde metabolik hızı düzenler. Bu durumda troid hormonunun fazla miktarda bulunması metabolizmayı hızlandırırken, az miktarda bulunması metabolizmayı yavaşlatır. Tiroid bezinin normalden fazla çalışarak troid hormonu üretmesine hipertiroidi normalden az çalışarak az troid hormonu üretmesine hipotiroidi denir. Bu tür troid fonksiyon bozukluklarında bozukluklarında bezi büyür. Troid bezi büyüklüğüne guatr adı verilir.

Tiroid bezi bozukluklarından en sık hipotroidi görülürken, hipertroidi daha nadir görülür. Hipotroidi doğumdan itibaren her yaşta ortaya çıkabilir. Ülkemizde iyot eksikliğine bağlı hipotroidi ve guatr yaygın görülmektedir. Tiroid hastalığı olsun olmasın ülkemizde tüm çocuklar iyotlu tuz kullanmalıdır.

Paylaş

Tetkik ve Uygulamalar

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz