Çocukluk çağında göğüs ağrısı

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısı hemen geçmez, şiddetlidir ve genellikle hastanın acil polikliniklerine getirilmesine sebep olur.

Ateş, terleme, solukluk, morarma, çarpıntı ve solunum sıkıntısı ile birlikte olabilir. Kalple ilgili veya ilgisiz olabilir.

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalple ilgili nedenleri nelerdir?

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalple ilgili nedenlerinden biri kalp dış zarı iltihabıdir. Ağrı göğüs kemiği arkasındadır ve kalbi sıkıyorlarmış gibidir. Hasta otururken daha rahattır. Muayene için yattığında ağrının arttığını ifade eder. Ateş hafif veya yüksek olabilir.

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalple ilgili nedenlerinden biri de ritm bozukluklar olabilir. Çocuk çarpıntı, kalp ritminde düzensizlik ve baş dönmesi ile gelebilir. Muayenede ritm bozukluğu fark edilir ve EKG ile cinsi saptanabilir.

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalp dışı nedenleri nelerdir?

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalp dışı nedenlerinin başında akciğere ait nedenler gelir. Zatürre, bronşit, astım gibi hastalıklar sırasında veya sonrasında göğsün her iki tarafında gezici ağrılar olabilir. Pulmoner Hipertansiyon (Pulmoner arter basıncının normalden yüksek olması) da bir nedendir.

Çocukta ani başlayan göğüs ağrısının kalp dışı nedenlerinden bir de mideye ait nedenlerdir. Ağrı genellikle orta hatta, göğüs kemiğinin arkasındadır. Nedeni genellikle reflüdür. Yatmakla ortaya çıkar veya belirginleşir ve antiasitlerle azalır.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz