Çocuklarda idrar kaçırma

Çocuklarda idrar kaçırma; dikkate alınmadığı zaman sosyal açıdan önemli bir sorun olduğu gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Sık rastlanan bir durum olan idrar kaçırma; kendini yalnızca gece idrar kaçırma veya hem gece hem gündüz idrar kaçırma şeklinde gösterebilmektedir.

Normal şartlar altında çocuklarda idrar kontrolü en geç 4 yaşından itibaren sağlanmaktadır. Ancak 7 yaşındaki çocukların yaklaşık % 20’sinin 15 yaşındaki çocukların ise % 1’inin gece idrar kaçırdığı bilinmektedir.

Gece idrar kaçıran çocukların yaklaşık her yıl %10-15'inde bu durum bir tedaviye gerek olmadan kendiliğinden düzelebilmektedir. Ancak bu süre zarfında, idrar kaçırma problemi hem çocuk hem de ailesi için psikolojik bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda idrar kaçırma asla göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü idrar kaçırma, psikolojik ve sosyolojik etkilerinin yanı sıra önemli sağlık sorunlarının belirtisi de olabilmektedir.

Böbrek yetmezliği, idrar yolu iltihapları, sinir sistemi hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), mesane hastalıkları, hormonal sorunlar bu rahatsızlıklar arasındadır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz