Çocuklarda Erken Meme Büyümesi ve Boy Kısalığı

Ergenliğe erken giren çocuklar yaşıtlarına göre uzun olsa da daha sonra kısa kalıyor. Erken ergenlik kız çocuklarında meme gelişiminin 8 yaşından önce başlamasıyla kendini gösteriyor.

Ergenliğe erken giren çocuklar yaşıtlarına göre uzun olsa da daha sonra kısa kalıyor. Erken ergenlik kız çocuklarında meme gelişiminin 8 yaşından önce başlamasıyla kendini gösteriyor.

 

Bu durumda olan çocuklar mutlaka doktora götürülmeli. Büyüme hormonu ve tiroid hormonlan bütün çocukluk ergenlik boyunca büyümeyi sağlıyor. Seks hormonlan (östrojen ve testosteron) ise ergenlikte büyüme üzerinde etkili oluyor. Tiroid hormonu vücudun çalışma hızını, zeka gelişimini ve kemiklerin büyümesini de etkiliyor.

Eksikliğinde boy kısalığı ile beraber şişmanlığa ve  uykuya meyile, halsizliğe, okul başarısında düşmeye neden oluyor. Tiroid hormonu eksikliği çocuklarda boy kısalığına uzun vadede yol açar.

Bu nedenle diğer erken belirtileri gözden kaçırılmamalı. Tiroid hormonu eksikliği, büyüme hormonunun da normal salgılanmasını olumsuz etkiler.

Büyüme hormonu eksikliği ergenliği nasıl etkiliyor?

Büyüme hormonu eksikliği olan bir çocuk kısa boyludur. Ancak vücudunda orantısızlık yoktur.

Bu çocuklar hafif kiloludur, yüzleri yaşlarına göre küçüktür. Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar ergenliğe de geç girer. Akranları her yıl normal büyürken büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar her yıl az büyürler. Ara her yıl daha çok açılır.

Büyümede beslenme ne kadar etkili?

Eğer anne kamında ideal şartlar sağlanmışsa çocuk normal doğum kilo ve boyuna sahip olur. Annenin sigara içmesi, geçirdiği bulaşıcı hastalıklar, alkol alımı veya kullanılan bazı ilaçlar bebeğin büyümesini olumsuz etkiler. Normal bir büyüme için dengeli beslenme şarttır. Çocuklar gıdalarla gerekli miktarlarda protein (süt, yoğurt, peynir, yumurta ve et), yağ, karbonhidrat (ekmek, pilav vb), vitamin ve mineral (sebze ve meyveler) almalı. Bazen ekonomik faktörler ya da bilinçsiz beslenme nedeniyle kötü beslenme söz konusudur.

Çocuklar genellikle şekerli yiyecekler, gofret, cips gibi besleyici değeri düşük yiyecekleri yemeğe eğilimlidir. Kötü beslenen bir çocuğun beslenmesinin düzeltilmesiyle büyüme de düzelir.

Çocuklar en hızlı hangi dönemde büyür?

• Bir çocuk 0-1 yaşta 24-25 cm büyür.
• 1-2 yaş arasında 12-23 cm büyür, ondan sonra ergenliğe kadar yılda 5-7 cm uzar.
• Ergenlik kızlarda 9-10 erkeklerde ise 11-12 yaşlarında başlar.
• Ergenlik döneminde kızlarda boy 20-25 cm erkeklerde ise 25-30 cm uzar.
• Ergenlikte kızlar en çok adet öncesi uzarlar, adetten sonra ise adetler düzenli ise 6-7 cm, adetler düzensiz ise 8-10 cm daha uzarlar.
• Erkekler ise en çok 13-14 yaşlarında uzarlar, 18 yaşa kadar büyümeleri devam eder.

Erken ergenlik ne demek?

Kızlarda meme gelişiminin 8 yaş, erkeklerde ise 9 yaştan önce başlamasıdır. Daha çok kızlarda görülen bir hastalıktır.

Bu dönemde kızlarda östrojen hormonu, erkeklerde ise testosteron hormonu erken salgılandığı için yaşıtlarından daha uzun boylu olurlar. Örneğin 6 yaşındaki bir kız çocuğu 10-11 yaşındaki kız çocuğu boyunda olabilir. Ancak tedavi edilmeyen erken ergenlik hastalarında, erken salgılanan seks hormonları büyüme kıkırdaklarının erken kapanmasına yol açar.

Tedavi edilmeyen kız çocukları erken adet görür ve erişkin boyları kısa kalır. Erkeklerde de erken gelişim nedeniyle önce uzun olan boylar sonra kısa kalır.
 

Çocuğunuzun boyunu hesaplayın! Şu formül tahmini boy değeri verir:

Kızlar için: Babanın boyu 12.5 cm + annenin boyu/2

Erkekler için: Babanın boyu+ (annenin boyu + 12.5 cm)/2

Not: Bu formülle çıkan sonucun 5-6 cm yanılma payı vardır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Çocuklarda Erken Meme Büyümesi ve Boy Kısalığı biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz