Çocuklarda El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı; kreş ve okula giden özellikle 10 yaş altı çocuklarda sık gözlenen bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığına "coxsacki virüs" ve "enterovirüs 71" denilen virüsler neden olmaktadır.

El ayak ağız hastalığı; kreş ve okula giden özellikle 10 yaş altı çocuklarda sık gözlenen bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığına "coxsacki virüs" ve "enterovirüs 71" denilen virüsler neden olmaktadır.

Bu virüslerin vücuda girmesinden 3-6 gün sonra bir iki günlük ateş ardından, vücut döküntüleri gözlenir. Aynı zamanda bademciklerde kızarıklık ve ağız içi aft da sık gözlenen belirtilerdendir. Bu özellikleri nedeniyle grip ile karıştırılabilmektedir. Ancak el ayak ağız hastalığında en önemli ayırıcı özelliklerden biri çocukların el, ayak ve bileklerinde gözlenen yoğun kızarıklıklardır. Bu döküntüler zamanla içi su dolu kabarcıklara dönüşür.

El ayak ağız hastalığı bulaşıcı mıdır?

El ayak ağız hastalığına nedeni virüslerdir ve bu virüsler direkt temas, solunum yolu, tükürük, dışkı yolu ile bulaşabilmektedir. Özellikle havuz sezonun açıldığı yaz aylarında, çocuklarda salgın halinde gözlenebilmektedir (enfekte havuz sularının yutulmasıyla hastalık rahatlıkla bulaşabilir).

El ayak ağız hastalığı çocukların yanı sıra yetişkinlere bulaşabilmektedir.

El ayak ağız hastalığında hijyen oldukça önemlidir. Okul, kreş, yüzme havuzu, tuvaletler, spor salonları, giyinme odaları gibi ortak kullanım alanlarının düzenli temizlenip, dezenfekte edilmesi gerekir. Çocukların ellerini sık yıkanması, kirli ellerini ağza ve yüze sürülmemesi de çok büyük önem taşımaktadır.

El ayak ağız hastalığının tedavisi

El ayak ağız hastalığında ateş, halsizlik durumunun yanı sıra gözlenen döküntüler de ağrılıdır. Bademciklerde şişme, ağız içi aft oluşu mu da söz konusu ise durum daha da zorlaşabilir.
El ayak ağız hastalığı viral bir hastalıktır bu nedenle hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımı (antibiyotik bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir) bir işe yaramaz. Hastalık etkeni olan; "coxsacki virüs" ve "enterovirüs 71"e karşı direkt etkili olan bir anti-viral ilaç da bulunmamaktadır. El ayak ağız hastalığı yaklaşık 7-10 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Döküntülerin neden olabileceği kaşıntının azaltılması için bazı haricen uygulamalar yapılabilmektedir. Genellikle oluşan lezyonlar kalıcı bir iz bırakmaz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Çocuklarda El Ayak Ağız Hastalığı biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz