Çocuk Sağlığı Merkezi

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Çocuk Sağlığı Merkezimizde 0-16 yaş arası çocuklara hem sağlık kontrolü, hem de tanı, tedavi alanlarında uzman hekim kadrosu ile tıbbi hizmet verilmektedir.

Çocuk Sağlığı MerkeziÇocuk Sağlığı Merkezimizde, doğum öncesi intrauterin hayattan (anne karnı) itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası düzenli aylık kontrollerle aşı takibi yapılmakta ve mental - motor gelişimleri, beslenmeleri yakından takip edilmektedir.

Doğum sonrasında bebekler gözlem odasında hemşirelerimizin gözetiminde emzirme için annelerin yanında 24 saat takip edilir ve uzman çocuk doktorlarımızın kontrolünde doğum sonrası ilk 72 saat içinde yapılması gereken tarama testleri, rutin kontrolleri ve tetkikleri yapılmış olarak taburcu edilir.

Merkezimizdeki yeni doğan ünitemiz'de 24'üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, diyabetik anne bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum (kendi dışkısını) yutmuş bebek, zor doğum bebeğine bakım sağlanmakta,  yeni doğan tarama testleri, sarılıklı bebekler için fototerapi tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

Merkezimiz kapsamında hizmet veren polikliniklerimizde çeşitli hastalık yakınmaları ile gelen çocuklarımızın tanı ve tedavisi için gerekli tüm hizmetler verilmektedir. Tanıların kesinleştirilmesi için koordineli olarak biyokimya, mikrobiyoloji, radyoloji laboratuarlarımızla birlikte çalışılmaktadır.

Çocuk Endokrinoloji Bölümümüzde; başlıca büyüme geriliği, boy kısalığı, tiroid, obezite, diyabet, raşitzm, böbrek üstü bezi, kemik ve kalsiyum metabolizması bozuklukları ve genel hormon hastalıkları konularında uzman kadromuz hizmet vermektedir.

Çocuk Kardiyoloji Bölümümüzde, anne karnında kalp hastalığı tanısı konur ve bazı doğumsal kalp hastalıkları bebek henüz anne karnındayken tedavi edilmeye başlanır. Yeni doğan  bebeklerin kalbi ekokardiografi, anne karnındaki bebeklerin fetal ekokardiografi ile kalp sağlığı değerlendirilmektedir.
Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuk Sağlığı Merkezimiz bünyesinde bulunan çocuk allerji ünitesi astım, allerjik rinit, konjuktivit (göz nezlesi), sinüzit, ürtiker (kurdeşen) gibi allerjik hastalıkların tanı, tetkik  ve tedavilerini gerçekleştirmektedir. Solunum fonksiyon testleri, allerjik deri testleri, immunoterapi (aşılama) deneyimli kadromuz tarafından uygulanmaktadır.

Yatarak tedavi alması gereken hastalarımız için şefkatli, deneyimli çocuk hemşirelerimizin ve sağlık personelimizin hizmet verdiği yataklı çocuk servisimiz bulunmaktadır. 

Çocuk Sağlığı Merkezi olarak ayrıca anne baba eğitimi konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Başlıca bebek bakımı, emzirme teknikleri, çocukların beslenme sorularına yönelik eğitim programları, seminerler, broşür çalışmaları ile anne babalar aydınlatılmaktadır.