Çocuk Sağlığı Merkezi

cocuk-sagligi-merkezi.jpgGrup Florence Nightingale Hastaneleri Çocuk Sağlığı Merkezimizde 0-16 yaş arası çocuklara hem sağlık kontrolü, hem de tanı, tedavi alanlarında uzman hekim kadrosu ile tıbbi hizmet verilmektedir.

Çocuk Sağlığı Merkezimizde, doğum öncesi intrauterin hayattan (anne karnı) itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası düzenli aylık kontrollerle aşı takibi yapılmakta ve mental - motor gelişimleri, beslenmeleri yakından takip edilmektedir.

Doğum sonrasında bebekler gözlem odasında hemşirelerimizin gözetiminde emzirme için annelerin yanında 24 saat takip edilir ve uzman çocuk doktorlarımızın kontrolünde doğum sonrası ilk 72 saat içinde yapılması gereken tarama testleri, rutin kontrolleri ve tetkikleri yapılmış olarak taburcu edilir.

Merkezimizdeki yeni doğan ünitemiz'de 24'üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, diyabetik anne bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum (kendi dışkısını) yutmuş bebek, zor doğum bebeğine bakım sağlanmakta,  yeni doğan tarama testleri, sarılıklı bebekler için fototerapi tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

Merkezimiz kapsamında hizmet veren polikliniklerimizde çeşitli hastalık yakınmaları ile gelen çocuklarımızın tanı ve tedavisi için gerekli tüm hizmetler verilmektedir. Tanıların kesinleştirilmesi için koordineli olarak biyokimya, mikrobiyoloji, radyoloji laboratuarlarımızla birlikte çalışılmaktadır.

Çocuk Endokrinoloji Bölümümüzde; başlıca büyüme geriliği, boy kısalığı, tiroid, obezite, diyabet, raşitzm, böbrek üstü bezi, kemik ve kalsiyum metabolizması bozuklukları ve genel hormon hastalıkları konularında uzman kadromuz hizmet vermektedir.

Çocuk Kardiyoloji Bölümümüzde, anne karnında kalp hastalığı tanısı konur ve bazı doğumsal kalp hastalıkları bebek henüz anne karnındayken tedavi edilmeye başlanır. Yeni doğan  bebeklerin kalbi ekokardiografi, anne karnındaki bebeklerin fetal ekokardiografi ile kalp sağlığı değerlendirilmektedir.

Çocuk Genetik Hastalıkları Bölümümüzde; çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasını yaptıktan sonra üzerine klinik genetik ihtisası yapmış hekimlerimiz hizmet vermektedir. Genetik danışmanlık; aynı ailenin farklı kuşaklarından insanları etkisi altına alabilen hastalıklar üzerine bilgi vermekte ve nedeni açıklanamayan durumların genetik bir sebebe bağlı olup olamayacağını araştırmaktadır.


Çocuk Gastroenterolojisi ve Beslenme'de, 0–16 yaş grubu çocukluk çağında görülen sindirim sistemi, karaciğer hastalıkları ve beslenme bozukluklarının tanı, tedavi ve izlemi yapılır.

Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme uzmanlık alanının başlıca ilgi alanları;

 • Beslenme bozuklukları
 • Sindirim sistemi ile ilişkili besin allerjileri
 • Kabızlık, dışkı kaçırma
 • Akut ishaller
 • Kronik ishaller, emilim bozuklukları
 • Kronik (devamlı veya tekrarlayan) karın ağrılarıcocuk-sagligi-merkezi-bolumu
 • Üst ve alt gastrointestinal sistem kanamaları
 • Reflü (Gastroözofageal Reflü hastalığı)
 • Gastrit
 • Peptik ülser
 • Çölyak hastalığı
 • Anal çatlak (fissür), hemoroid
 • Kistik fibrozis
 • Ülseratif kolit, Crohn hastalığı
 • Akut-kronik viral hepatitler
 • Metabolik karaciğer hastalıkları
 • Otoimmun ve toksik karaciğer hastalıkları
 • Direkt bilirübin yüksekliği ile giden safra yolu ve karaciğer hastalıkları
 • Safra kesesi ve safra yolu hastalıkları (taş)
 • Akut ve kronik pankreatitler

Yukarıda sıralanan hastalıkların tanısı için gerekli görüldüğünde, birimimizde üst ve alt gastrointestinal sistem endoskopisi işlemleri ve karaciğer biyopsisi uygulanmaktadır.

Endoskopi işlemi çocuklar için uygun boyutta olan endoskopi cihazı ile ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Anestezi uzmanı doktor tarafından damardan verilen ilaçlarla uyutulan hasta herhangi bir ağrı hissetmez ve işlemi hatırlamaz. Üst ve alt gastrointestinal sistem endoskopisi sonrasında hastalar birkaç saatlik izlem sonrasında evine gönderilebilmektedir.

Değişik nedenlere bağlı karaciğer hastalıklarının tanısı için karaciğer biyopsisi gerekli olabilmektedir. Yenidoğan döneminden itibaren yapılabilen işlemde, hasta yine yukarıda anlatılan koşullarda uyutulmakta,  hastanın yaşına uygun biyopsi iğneleri ile 1 mm kadar kalınlıkta ve 1-2 cm uzunlukta karaciğer dokusu alınmaktadır. İşlem sonrasında hasta yatırılarak 24 saat süreyle hastanede izlenmektedir.

Çocuk Sağlığı Merkezimiz bünyesinde bulunan çocuk allerji ünitesi astım, allerjik rinit, konjuktivit (göz nezlesi), sinüzit, ürtiker (kurdeşen) gibi allerjik hastalıkların tanı, tetkik  ve tedavilerini gerçekleştirmektedir. Solunum fonksiyon testleri, allerjik deri testleri, immunoterapi (aşılama) deneyimli kadromuz tarafından uygulanmaktadır.

Yatarak tedavi alması gereken hastalarımız için şefkatli, deneyimli çocuk hemşirelerimizin ve sağlık personelimizin hizmet verdiği yataklı çocuk servisimiz bulunmaktadır. 

Çocuk Sağlığı Merkezi olarak ayrıca anne baba eğitimi konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Başlıca bebek bakımı, emzirme teknikleri, çocukların beslenme sorularına yönelik eğitim programları, seminerler, broşür çalışmaları ile anne babalar aydınlatılmaktadır.