Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı Nedir?

Çocuk ağız ve diş sağlığı birimi, çocukların doğumdan itibaren ağız ve dişlerinde meydana gelen problemlerin tanı ve tedavisini gerçekleştiren tıbbi bir bölümdür. Ağız ve diş sağlığında sorun olan çocuklar, gerekli şekilde tedavi edilmediğinde yeme, içme, konuşma, oyun oynama ve öğrenme ile ilgili sorunlara yol açabilir. Tedavi edilmeyen ağız sorunları, ilerleyen dönemlerde tedavisi daha zor olan enfeksiyonlara sebep olabilir. Bundan dolayı çocuklardaki ağız ve diş problemlerine hızlı şekilde tanı konulup tedavi edilmesi, çocukların yaşam kalitesini artırabilir. Çocuk ağız ve diş sağlığı bölümünde gerekli testler ve incelemeler yapılarak hastalığa sebep olan durum belirlenir ve uzman ekip tarafından, buna yönelik uygun bir tedavi planı hazırlanır.

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümünde Uygulanan Tanı Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı

Çocuk ağız ve diş sağlığı bölümü, çocukların bebeklikten itibaren ağız ve diş sağlığında meydana gelen sorunların tanısı ve tedavisini yapar. Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen uzman doktorlara pedodontist adı verilir. Çocuklar, yetişkinlere nazaran daha hassas olduklarından dolayı uzman pedodontist, çocukla etkili şekilde iletişim kurarak onların rahat hissetmesini sağlar. Öncelikle çocuğun şikâyetlerini dinleyen doktor, daha sonra durumu daha net ve kapsamlı şekilde anlamak için ayrıntılı testler isteyebilir.

Florence Hastanelerinde bulunan son teknoloji ekipmanlar ve teknikler, ağız ve diş sağlığı konusunda problem yaşayan hastalarda sorunun teşhisinde yardımcı olabilir. Uzman bir pedodontisten oluşan kadrosu, çocukların yaşam kalitesini artıracak tekniklerle, daha iyi ağız ve diş sağlığı için uygun bir tedavi sunabilir. Yapılan testlerin inceleyen uzman doktor gözetiminde uygulanacak tedavi yöntemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Florance çocuk ağız ve diş sağlığı bölümünde uygulanan tanı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Rutin Teşhis Yöntemleri: Düzenli ağız ve diş sağlığı kontrolünde gerçekleştirilen rutin testler, ağız aynası kullanarak ağız içi muayene yapmayı ve olası problemleri teşhis etmeyi sağlar. Bununla beraber düzenli ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırmak, problem daha oluşmadan önüne geçmeye yardımcı olabilir.
 • Özel Teşhis Yöntemleri: Bu teşhis yöntemleri ağız rutin teşhis yöntemleri ile net olarak anlaşılmayan çürükler, ortodontik problemler ve diğer hastalıkların teşhisinde kullanılabilir. 
 • Panoramik Röntgen: Hastanın diş ve çene yapısını kapsamlı şekilde gösteren bu yöntem, problemi daha net anlamak için kullanılır. Baş ve çeneyi sabitleyerek çekilen bu röntgen, çocuklar için uygun radyasyon seviyesinde uygulanır. İşlem acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Ağız İçi Dijital Radyografi (RVG): Daha küçük alanları etkileyen kanal tedavisi, diş çürükleri ve kemik kayıplarının teşhisi için kullanılan bu yöntem, çevre dokuların da ne kadar hasar aldığını tespit etmek için kullanılabilir.

Çocuk Ve Ağız Sağlığı Bölümünde Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Çocuk ağız ve diş sağlığı bölümü çocuklarda meydana gelen ağız ve diş problemlerini verimli ve kalıcı bir şekilde tedavi etmeyi amaçlar. Ağız ve diş problemlerine neden olan başka hastalıklar da olabilir. Bununla beraber çeşitli beslenme bozuklukları ve genetik gibi faktörlerde çocuklarda ağız ve diş problemlerine sebep olabilir. Çocuk ağız ve diş bölümünde tedavi edilen hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
 • Biberon Diş Çürüğü: Emzirme çürüğü olarak da bilinen bu durum, genel olarak bebeklerin biberonları ile uyumasından kaynaklanabilir. Bununla beraber bebeğin dişlerinin sürekli süt, mama ve meyve suyu gibi şekerli gıdalara temas etmesi sonucundan da bu rahatsızlık meydana gelebilir. Emzirilen bebeklerin ağızlarındaki sütü yutmadan uykuya dalması, ağız içindeki bakterileri beslediğinden dolayı dişlerde çürükler meydana gelebilir. Biberon diş çürüğü, bebeklerde süt dişlerin dökülmesinin başlıca sebeplerinden biridir. 
 • Çocuk Diş Eti İltihabı: Herhangi bir besin tüketildiği zaman, besindeki şekerler ve ağızdaki bakteriler karışarak plak adı verilen yapışkan bir madde oluşur. Asidik özellikte olan bu plaklar dişlere yapışarak dişlerin zedelenmesine veya çürümesine sebep olabilir. Bu plaklar, diş eti çizgisi boyunca toplanır ve asidik özelliği ile diş etlerini de tahrip edebilir. Diş eti iltihabı ile sonuçlanan bu durum, diş etlerinin kırmızı, şiş ve parlak bir görünüm almasına sebep olur. Ayrıca diş etlerinin sık sık kanamasına ve ağrımasına yol açabilir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde, diş etlerinin çekilip diş kaybına yol açmasına sebep olabilir.
 • Ortodontik Sorunlar: Çocuğun ağız ve çene yapısının bozuk olması, diğer ağız ve diş hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu durum doğuştan olabilir veya sonradan gelişebilir. Normal bir ağız yapısında alt ve üst çene aynı hizada olmalıdır ve ön üst dişler alt dişlerin üzerine oturmalıdır. Ancak bazı çocuklarda bu hizalar bozuk yapıdadır. Bu durum çocuklarda ısırma ve konuşma sorunlarına yol açabilir. Bu soruna sahip çocuklarda diş hastalıkları daha kolay oluşabilir. Çünkü dişler bozuk yapıdadır ve belirli bölgelerin temizlenmesi daha zor olabilir. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen yaşlarda daha ciddi sorunlara yol açabilir. Çocuklarda ortodontik sorunlara yol açabilen durumlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Dil itme
  • Parmak emme
  • Dudak emme
  • Tırnak yeme
  • Diş sıkma
  • Hipodonti (Birkaç tane dişin eksik olması)
  • Hiperdonti (Diş sayısının fazla olması)
  • Oligodonti (Altı veya daha fazla dişin eksik olması)
  • Anodonti (Dişlerin tümünün olmaması

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünde Uygulanan Tedavi Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı Nedir?

Çocuk ağız ve diş sağlığında kullanılan tanı yöntemleri, çocuklarda gelişen hastalıkları uygun şekilde tedavi etmeyi ve yönetmeyi amaçlar. Öncelikli olarak çocuklarda gelişen ağız ve diş sorunlarının başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirlenmelidir. Çeşitli testler ve tanı yöntemleri ile çocuğun ağız, diş ve çene yapısı ayrıntılı şekilde incelenir. Toplanan bilgiler Florence’ın uzman ekibi tarafından gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan tedavi yöntemine karar verilebilir. Florence bünyesinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Fissür Örtücü: Azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde fissür adı verilen girinti ve çıkıntılar vardır. Fissür örtücü, dişlerin çürümeye meyilli oyuklarını doldurarak bakterilerin buralara ulaşmasını engelleyen ve çürük oluşmasını önleyen akışkan, beyaz bir dolgu maddesidir. İşlem esnasında ağrı hissedilmez.
 • Florid Uygulamaları: Diş çürüklerinin oluşmasını engellemek için veya başlangıç evresindeki diş çürüklerini tedavi etmek için kullanılan bu prosedür, çürükleri durdurmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile diş mine tabakasının kuvvetlenmesini sağlayarak diş etini güçlendirir. Böylelikle diş minesini asidik yapılara karşı koruyarak diş çürüklerinin oluşmasını engelleyebilir. 
 • Lokal Flor Uygulaması: Uzman doktor tarafından flor kaşığı adı verilen özel bir kaba jel ve solüsyon eşliğinde konulan flor, birkaç dakika boyunca ağıza uygulanır. Bu diş minesinin ve diş etlerinin daha sağlıklı olması için altı ayda bir uygulanabilir. 
 • Dolgu Uygulaması: Dişlerde meydana gelen ve derinlere ulaşmayan çürükler, özel aletlerle temizlenir. Temizlenen bölgedeki oyuklar özel bir dolgu malzemesi ile doldurulur. 
 • Kanal Tedavisi: Bazı durumlarda çürük, dişin derinliklerine inerek damarların ve sinirlerin etkilenmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda özel aletler kullanılarak sinirlerin alınması gerekir. Daha sonra oluşan oyuk, uygun bir dolgu malzemesi ile doldurularak kapatılır. 
 • Diş Çekimi: Diş çürükleri, bazen dişin canlı kısmına kadar ilerleyebilir ve dişin köklerinden çene kemiğine kadar ulaşan iltihaplı çürükler oluşabilir. Böyle durumlarda diş dolgu veya kanal tedavisi ile kurtarılamadığından dolayı dişin çekilmesi gerekebilir.
 • Diş Teli Tedavisi: Ağzı ve çene yapısındaki bozukluklardan dolayı dişler yamuk veya düzensiz çıkabilir. Bu gibi durumlarda, ağız yapısını düzeltmek için tel tedavisi uygulanır. Ağız yapısındaki bozukluğa göre süresi değişen tel tedavisi, dişlerin birbirine tel yardımıyla bağlanmasını içerir. Telin kalınlığı da ağız yapısının bozukluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı Laboratuarı Ekibi, Uzmanlıkları ve Özel İlgi Alanları Nelerdir?

Florence Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı ekibi, çocuklarda meydana gelen çeşitli ağız hastalıklarını teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olan uzman diş hekimleri ve teknisyenlerden oluşur. İncelemeler sırasında, operasyondan önce ve sonra hastalar yakından takip edilir. Uzman doktorlar hasta ile etkili iletişim kurarak rahat hissetmesi sağlanır.

Multidisipliner Bakış Açısıyla Diğer Birimler ile İlişkisi Nedir?

Çocuk ağız ve diş sağlığı bölümü, çocuklardaki ağız problemleri tedavi etmeyi amaçlayan bir bölümdür. Ancak bazen bunu gerçekleştirmek için diğer tıbbi branşlara ihtiyaç duyabilir. Çünkü çocuklardaki ağız ve diş sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bunların teşhis edilmesi için diğer bölümlerle birlikte multidisipliner çalışılması gerekebilir. Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı merkezinin multidisipliner olarak çalıştığı birimler şunlardır:
 • Psikoloji: Çocuklarda diş sıkma/ gıcırdatma ve parmak emme gibi durumlar psikolojik temelli olabilir. Bu gibi durumlar, diş yapısının bozulmasına yol açtığından dolayı etkili bir tedavi için psikoloji biliminden yardım alınabilir.
 • Beslenme ve Diyetetik: Kötü bir beslenme şekli çocukların diş yapısının bozulmasına yol açabilir. Özellikle şeker açısından zengin bir diyet, diş çürüklerinin oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda dişleri daha kalıcı şekilde tedavi etmek için beslenme ve diyetetik bölümünden yardım alınabilir.

Randevu Alın