Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Bölümümüz; çocuğun doğumdan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 12-13’lü yaşlarla kadar uzanan süreçte, süt ve kalıcı dişlerinin korunması ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Çocuk diş hekimliğinin birincil amacı ilk diş çıkmasından itibaren ağız ve diş sağlığının hem çürük hem de çapraşıklık açısından korunmasıdır.

Bu yüzden yapılan tedaviler genellikle koruyucu ve tedavi edici olarak ayrılabilir. Bunlar dışında çocuklarda genetik sebeplerden dolayı oluşan diş hastalıkları, kaza sonrası diş kırılmaları gibi tedaviler de çocuk diş hekimliğini ilgilendirmektedir.

Koruyucu İşlemler

Koruyucu tedaviler çürüksüz dişlere, iyi bir ağız hijyenine ve düzgün dişlere sahip olan çocukların bu durumu koruması için yapılan girişimsel olmayan tedavileri kapsamaktadır.
Başlıca koruyucu tedaviler; koruyucu örtücü (fissür örtücü) ve koruyucu florür uygulamasıdır. Aynı zamanda erken yaşlarda dişlerde görülen çapraşıklıklar için damaklık ve süt dişlerin erken kaybedildiğinde uygulanan yer tutucular koruyucu ortodontik tedavilerdir.

Tedaviye Yönelik İşlemler

Çocuk diş sağlığında ağıza ilk aşamada süren süt dişlerinin çürüksüz olması ve düşme zamanına kadar ağızda kalması daha sonra sürecek kalıcı dişlerin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden süt dişlerinde oluşabilecek çürük ve çürüğün sebep olduğu sorunların tedavileri yapılmaktadır.
Süt dişlerine de aynı kalıcı dişlere olduğu gibi diş dolgu tedavileri ve diş kökü tedavileri (kanal tedavileri) yapılabilmektedir. Süt dişlerinin de kalıcı dişler gibi kökleri bulunmaktadır ve bu kökler kalıcı dişlerden bağımsızdır.

Genel Anestezi

Çocuklarda diş tedavilerini uygun şekilde yapılmasının zor olduğu engelli hastalarda, yaşı çok küçük çocuklarda ve daha önce diş tedavisi sırasında uyumu iyi olmamış çocuklarda genel anestezi altında diş tedavileri yapılabilmektedir. 
 
Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili
Randevu Talebi İçin Formu Doldurun

Randevu Talep Edin

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video