By pass ameliyatı

By pass ameliyatıBy-pass ameliyatı olarak bilinen koroner arter by-pass cerrahisi bir açık kalp ameliyatıdır. By-pass ameliyatında vücudun başka bir bölgesinden alınan atar damar (arteriyel) veya toplardamar (venöz) (greftler) kalbi yeterince besleyemeyen koroner damarlara kan akımını sağlamak için kullanılır.

By-pass ameliyatı sırasında amaç koroner damarlara direkt olarak birleştirilen greftlerin köprü vazifesi görüp darlığın ilerisine kan akımı sağlamasıdır. Başarılı bir by-pass ameliyatı ile kalbin yeniden yeterince kanlanması yani beslenmesi mümkün olabilir.

By-pass ameliyatında kullanılacak olan toplar damar grefte örnek olarak bacak iç kısmında ayak bileğinden kasığa kadar derinin hemen altında seyreden safen ven verilebilir. Bazen gerekli durumlarda bacak arkasından veya koldan da venöz greftler hazırlanabilir.

Bazen de by-pass ameliyatında atardamar grefti kullanılır ve buna örnek olarak da göğüs duvarının iç kısmında aşağıya doğru seyreden göğüs damarı verilebilir. Daha nadiren de ön koldan radial arter (atardamar) veya karın içinden mide arteri (atardamarı) arterial greft olarak kullanılabilir.

By-pass ameliyatı ile kalp kasına gelen azalmış olan kan akımı artar. Bu fazla miktarda gelen kan akımı ameliyattan önce sıklıkla var olan göğüs ağrısını (angina) ortadan kaldırır. Ayrıca yorgunluk ve çok ilaç kullanımını azaltır, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Böylece hastaların hayat kalitesi artmış olur. Ağır kalp damar hastalığı olan kişilerde by-pass ameliyatı hastanın yaşamını uzatır.

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz