Boyun Ağrıları

Boyun bölgesi vücutta en sık ağrı oluşturan bölgelerdendir. Bunun nedeni omurganın en fazla yük taşıyan, en hareketli yerinin bu bölge olması ve çok fazla duyusal sinir uyaranının bulunmasıdır.

Boyun ağrısının nedenleri nelerdir?

Boyun sorunları, yaralanma, kötü duruş, fazla gerilme, yıpranma, yırtılma, spor faliyetlerinde alınan darbeler, burkulma veya hastalık dolayısı ile gelişir.

Whiplash sendromu olarak bilinen ve genellikle otomobil kazalarında görülen boyun ağrıları yaralanma tipi nedenlere örnek gösterilebilir. Bu sendromda kazazede başlangıçta yalnızca hafifi ağrı hisseder, ancak birkaç saat sonra boyun sertliği ve ağrı gelişir. Rahatsızlık birkaç günde en üst düzeye ulaşır, 1 ay içinde düzelir.

Kötü duruş veya şişmanlık, zayıf karın kasları veya uzun süre oturma belin öne, sırtın arkaya doğru kavis yapmasına neden olur. Bu dengeyi sağlamak için boyun öne itilir ve boyun ağrısı oluşur.

Fazlaca eğilme gerektiren iş ve hobiler, kamburlaşmaya ve boyunun öne kavis yapmasına neden olur. Boyun kasları dinlenmeden kasılı kalırsa, boyun ağrısı oluşur.

Servikal omurgada yaşla birlikte değişiklikler olur. Özellikle 40-60 yaşlarda omurganın C4-C6 aralığında görülen yıpranmalar boyun ağrılarına neden olur. Disk yıprandıkça daralır, esnekliğini ve su muhtevasını kaybeder, dejenerasyon oluşur. Dejenerasyon sonucunda ağrı oluşur.