Bölgesel Yöntemlerle Ağrı Kontrolü

Ameliyat sonrası ağrı kontrolünde sıklıkla kullanılan bölgesel yöntem, epidural kateter uygulamasıdır. Bel bölgesinden Epidural aralığa yerleştirilen kateterden, hasta kontrollü analjezi cihazı yardımıyla ilaç verilerek, sezeryan, alt batın cerrahisi ameliyatları, kalça, diz ve ayak ameliyatlarından sonra ağrı kontrolü başarı ile sağlanır. Yine aynı tip kateterin sırt bölgesinden epidural aralığa yerleştirilmesi ile akciğer ameliyatlarından sonra da ağrı tedavisi mümkün olmaktadır.

Omuz, kol ve bacak ameliyatlarında yapılan Bölgesel Sinir Blokajı uygulamaları, anestezik ilaçların dozu ayarlanarak ameliyat sonrası ağrı tedavisi için de kullanılabilir.

Hastalar uyumadan önce ya da uyandıktan hemen sonra, ilgili bölgelere tek doz ilaç uygulaması ile ameliyat sonrası 18-24 saatlik ağrısız dönem sağlanabileceği gibi, bu bölgelere özel kateterler yerleştirilerek epidural uygulamalarında olduğu gibi devamlı ilaç uygulaması da yapılabilir. “Postoperatif ağrı” dediğimiz ameliyat sonrası ağrısının özelliği zaman içinde giderek azalmasıdır. Dolayısıyla tek doz uygulamalarında ilk 24 saatten sonra damar yoluyla ya da ağızdan analjezikler kullanılarak ağrı kontrolünün devamlılığı sağlanır.