böbrek nakli merkezi

Böbrek Nakli Olmak

Ne zaman böbrek nakli olunmalıdır?

Diyalizde geçirilen 1 yıl, hastaları 3-4 yıl sürede olacak kadar yıpratabilir. Bu sebeple mümkün olan en kısa sürede nakil olunması önerilmektedir.

Böbrek yetmezliği gelişen hastalarda en ideal tedavi şekli, diyalize hiç başlamadan canlı vericiden böbrek nakli yapılmasıdır. Nakil sonrası vücutta sürekli kandaki toksik maddeleri süzen bir böbrek bulunmasının haftada üç kez hemodiyaliz tedavisi olmak ile kıyaslandığında sağlığın korunması açısından önemi kolaylıkla anlaşılabilir.

Böbrek hastalarının vücutları diyaliz tedavisi altındayken yıpranır ve hatta zaman içinde ileri sağlık problemleri gelişmesi sebebiyle nakil olamayacak hale gelmeleri söz konusu olabilir. Diyalizde geçirilen 1 yıl, hastaları 3-4 yıl sürede olacak kadar yıpratabilir. Bu sebeple mümkün olan en kısa sürede nakil olunması önerilmektedir.

Böbrek vermek hayat vermek anlamına gelir mi?

Böbrek yetmezliği olan yakınım diyaliz tedavisi altında yaşamını sürdürüyor, böbrek bağışlamam gerekir mi diye düşünebilirsiniz. Diyaliz tedavisi günümüzde çok gelişmiş olmasına rağmen toksik maddeleri vücudu hiç etkilemeyecek şekilde dışarı atamaz. Bu nedenle diyaliz tedavisi ile geçen seneler yakınlarınızı yıpratabilir.

Evet. Böbrek bağışlayarak sevdiğiniz kişiye hayat verebilir, ona daha uzun bir süre yaşama olanağı sağlayabilirsiniz.

Böbrek bağışçısı olmak konusunda kararsızım

Yakınıza böbrek bağışlamayı düşünüyor ama bir türlü bu konuda cesaret edemiyorsanız bilgi almak için bize başvurabilirsiniz. Hatta, yakınınızla bu konuyu hiç görüşmeden önce bize danışmanız daha yararlı olabilir.

Böbrek bağışlamak ne yeterli bilgilenmeden alınması gereken bir karar, ne de herkesin korktuğu kadar riskli ve sıkıntılı bir tecrübedir.

Mutlaka böbrek bağışlanırken bazı riskleri göze alıyor ve durup dururken ameliyat olmanın getireceği rahatsızlıkları yaşıyor olacaksınız. Böbrek Nakli Merkezimizde bu konuda size tam olarak nelerle yüzleşeceğiniz konusunda bilgi verilecektir.

Aynı zamanda daha önce merkezimizde endoskopik yolla ameliyat olmuş vericilerimizle görüşebilir, onlarla kaygı ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Daha önce böbrek bağışçısı olmuş kişilerle direkt konuşmak size karar vermenizde yardım sağlayabilmektedir.

Yakınıma böbrek bağışladıktan sonra böbreğin sağlıklı çalışacağı garanti mi?

Ameliyat sonrası sağlıklı evine gitme oranı; %99.8, ameliyat sonrası ilk bir yılda bu sağlığı koruma oranı ise %97.4'dür.

Ekibimizin böbrek naklindeki başarısı Amerika ve Avrupa’da en başarılı merkezlerin sonuçları ile benzerdir.

Canlı böbrek naklinde başarı oranlarımız: Ameliyat sonrası sağlıklı evine gitme oranı; %99.8, ameliyat sonrası ilk bir yılda bu sağlığı koruma oranı ise %97.4'dür.