Blastokist kültürü (transferi)

Tüp bebek prosedürü aşamasında genellikle embriyo oluşumundan sonra ortalama 2-3 gün içinde embriyolar rahme transfer edilir. Blastokist transferinde ise embriyonların laboratuvar ortamında daha fazla gelişmesi beklenir ve embriyolar "blastokist" denilen evreye geldiklerinde transfer edilir. Embriyoların blastokist evresine gelmesi yaklaşık 5-6 günü bulmaktadır.

5. günde blastokist görüntüsü (iç kısımda toplanmış şekilde iç hücre kitlesi ve dış kısmında yayılmış şekilde dış hücre kitlesi görülmekte)

Blastokist evresi: Embriyo gelişim sürecinin 5-6. gününde blastokist adı verilen bir evreye gelir. Bu evrede embriyo ileride plasentayı oluşturacak dış hücreler ve yine ileride bebeği oluşturacak iç hücre kitlesi olarak adlandırılan iki farklı hücre sınıfından oluşmaktadır.

Blastokist transferi hangi durumlarda tercih edilir?

Bu tedavi tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, çoğul gebelik istenmediğinde tercih edilebilmektedir. Hastanın yaşı, embriyoların sayı ve kalitesi, hastanın önceki tüp bebek deneme öyküsü göz önünde bulundurularak blastokist transferine uygun olup olmadığına karar verilir.

Çiftin bilgisi ve onayı doğrultusunda blastokist transferi yapılmaya karar verilirse embriyolar laboratuvar ortamında daha uzun süre bekletilir ve blastokist evresine gelmesi beklenir. Elde edilen blastokistler anne rahmine 5. ya da 6. gün transfer edilir. Embriyolar daha uzun süre laboratuar ortamında takip edilebildiğinden yaşamaya devam eden daha kaliteli embriyoların seçilebilmesi mümkün olur. Kültür ortamındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak embriyoların laboratuar ortamında daha uzun süreyle yaşama şansı gittikçe artmasına rağmen genetik faktörler gibi birçok diğer faktör ile birlikte bir embriyonun blastokist evresine kadar ulaşabilme şansı % 50 civarındadır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz