Bel ağrısı tedavisi

Bel ağrıları kireçlenme, travma, fıtık, kayma, romatizmal hastalıklar sonucu oluşabilir. Bel ağrısı tedavisi ağrının akut ve kronik dönemde olmasına bağlı olarak farklı uygulamalarla gerçekleştirilebilmektedir.

Akut dönemdeki bel ağrısının tedavisinde genellikle; doktor gözetiminde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılması ve 1 hafta kadar mutlak yatarak istirahat edilmesi önerilmektedir. Korse kullanımı ise özel durumlar dışında pek tavsiye edilmemektedir.

Kronik dönemdeki bel ağrısının tedavisinde ise uzman denetiminde yapılan fizik tedavi; ağrının ve ödemin azaltılmasında, kasların gevşemesinde etkili olabilmektedir. Kaplıca tedavisi en az 3 hafta olacak şekilde uygulandığında ağrının giderilmesinde fayda sağlayabilmektedir.

Bel ağrısı tedavisinde koruyucu ve hayat kalitesini arttırıcı yaklaşımlar da önemlidir. Koruyucu tedavi yaklaşımlarından "kişiye özel egzersiz programı" en sık uygulanan tedavi yaklaşımlarındandır. Sanılanın aksine uzun süre istirahat etmek bel ağrısına çok iyi gelmez. Genellikle 1 hafta istirahatten sonra doktorunuzun onayı ile yapacağınız yürüyüş, yüzme ya da yoga tarzı egzersizler bel ağrısının giderilmesinde oldukça fayda sağlayabilmektedir.
bel ağrısı tedavileri
Bel ağrısında rahat uyku uyumak için yan yatılması ve bir diz altına yastık alarak destek alınması önerilmektedir. Sırt üstü yatılacaksa dizlerin altına yastık konarak bele binen yük azaltılması önemlidir.Oturma esnasında ise sırt ya da bel bölgesi bir yastık ile desteklenmeli, ayak zemine düz şekilde temas ettirilmelidir.

Özellikle travma sonrası bel ağrısının tedavisinde sıcak ve soğuk uygulamalar da etkili olabilmektedir. Buzun bir havluya sarılarak günde birkaç kez 20 dakika ağrılı bölgeye uygulanması ve takip eden bir kaç gün sonra uygulamanın sıcak olarak devam edilmesi bel ağrısının tedavisinde yarar sağlayabilmektedir.

Spinal blokaj, enjeksiyonlar, masaj ve elektriksel stimulasyon (TENS) bel ağrılarının tedavisi için sık başvurulan diğer yöntemler arasındadır.

Tüm bu tedaviler  doktor kontrolünde yapılmalı ve planlanmalıdır. Yanlış yapılan uygulamaların sağlığınızı ciddi yönde etkileyebileceğini unutmayınız.

 

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz