Bademcik ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcikler (tonsiller), dilin arka tarafında boğazın iki yanında yer alan yapılardır. Görevleri bakteri, virüs gibi mikroorganizmalara karşı vücudun savunmasını sağlamaktır.

Ancak bademciklerin normalden büyük olması ya da sıklıkla enfekte olması/iltihaplanması çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Sık tekrar eden bademcik iltihabı (tonsillit); çocuklarda büyüme geriliği, kalp romatizması, böbrek iltihabı, eklemleri etkileyen hastalıklar gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Gereğinden büyük olan bademcikler ise; uyku apnesi ve buna bağlı gelişen horlama, ağız kokusu, dikkat bozukluğu, sinirlilik hali, depresyon, gündüz uyku hali gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Kimler bademcik ameliyatı olabilir?

Bademciğin nefes yolunu tıkayıcı büyüklüğe ulaştığı durumlarda ve yılda en az defa bademcik iltihabı (tonsillit) geçiren kişilere bademcik ameliyatı; tıptaki adı ile tonsillektomi önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı 4 yaş üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanabilmektedir. Aşağıda belirtilen bazı durumlarda 4 yaş altındaki çocuklarda da bademcik ameliyatı uygulanabilmektedir:

1 yıl içinde en az 7 defa ateşli bademcik iltihaplanması gözleniyorsa

Uykuda nefes durmasına yol açan tıkayıcı boyuta ulaşan büyük bademcikler söz konusu ise ameliyatı

Bademcik ameliyatı (tonsillit) nasıl uygulanır?

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Son yıllarda "thermal welding" denilen yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemle kanama olmaksızın bademcikler çıkarılabilmektedir. Ayrıca dikiş kullanılmaması, ameliyat sonrası ağrının çok az olması önemli avantajlarındandır.

Bademcik ameliyatından sonra

Bademcik ameliyatından sonra aynı gün hastalar taburcu edilmektedir. Ameliyattan 1 gün sonra ise hastalar normal hayatlarına dönebilmektedir.

Operasyondan 2 saat sonra yemek yemeğe başlanılabilir. Yumuşak kıvamlı gıdalar; püre, ılık çorba, sebze yemekleri, meyve püresi, muhallebi ve dondurma tercih edilen gıdalar arasındadır. 1 hafta boyunca bu tür gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Bademcik ameliyatından sonra vücut savunma sistemi zayıflar mı?

Bademcikler savunma sisteminde görevli olan yapılardır. Ancak bunların ameliyatla alınması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaz. Alınan bademciklerin görevini boğazda ve üst solunum yollarında bulunan birçok lenfoid organ üstlenir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz