Bacaklarda ve karında şişme (ödem ve asit)

Bacaklarda şişme hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Bacaklarda şişme (ödem), kalp, böbrek ya da karaciğer rahatsızlıklarına da işaret edebilir. Bu nedenle mutlaka detaylı kan, idrar tahlilleri ve görüntüleme tetkikleri ile değerlendirilmeli ve böbrek, karaciğer hastalıkları ekarte edilmelidir.

Kalp hastalığına bağlı ödemin nedeni kalbin kanı pompalama görevini tam olarak yerine getirememesidir. Kalp yetmezliği diye adlandırdığımız bu durumda ödem sıklıkla bacaklarda görülür ve nadiren yüz ve kolları tutar. Ancak ileri evre kalp yetmezliğine bağlı ödemde bacaklarla birlikte karın boşluğunda sıvı (asit) olabilir.

Bacak toplar damarlarında ki tıkanıklıklar ve veya yetersizliklerde her iki bacakta (diz ile ayak bileği arasında) şişliklerin nedeni olabilir.

Böbrek rahatsızlıklarında bağlı ödemin nedeni idrarla protein kaçağının olmasıdır. Böbrek rahatsızlıklarına bağlı ödem hem bacaklarda hem de yüzde görülebilir. Böbrek rahatsızlığına bağlı bacaklardaki ödem bazen böbrek yetersizliğinin ilk bulgularından olabilir.

Öte yandan ileri evre karaciğer rahatsızlıklarına (siroza) bağlı ödemin sebebi kanda protein (albumin) miktarının azalmasıdır ve ödem hem bacaklarda hem de karında asit şekilde görülebilir.

Bacaklarda şişme (ödem) hangi kalp hastalıklarının habercisi olabilir?

Bacaklarda ödem kalp hastalıklarından sıklıkla kalp yetmezliğinin habercisidir. Sağ veya sol kalp yetersizliğinin sık görülen belirtilerinden birisi bacaklarda ödemdir. İleri evre kalp yetmezliğine bağlı ödemde bacaklarla birlikte karın boşluğunda (asit) olabilir.

Bazen kalp yetmezliği olan yatan hastalarda, kuyruk sokumu üstünde ödem görülebilir. By-pass ameliyatı sonrası da damar alınan bacakta ödem oluşabilir.

Kalp zarının sertleşip, kalbi sıkıştırması durumunda da karın boşluğunda sıvı birikmesi (asit) oldukça sıktır.

Bacaklarda şişme (ödem) başka hangi durumlarda görülebilir?

Tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda (kalsiyum kanal blokerleri) ayak ve ayak bileğinde ödeme neden olabilirler. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurup durumu bildirmeniz gerekmektedir. Bacaklarda toplar damarlardaki dolaşım bozukluğu sonucu gelişen varisler ya da şişmanlık ve sıkı korse kullanımı da bacaklarda ödeme neden olabilir.

Hamilelik döneminde de bacaklarda ödem yakından takip edilmelidir. Hamilelikte bacaklarda ödem idrarda protein kaçağının habercisi olabilir. Bu durumu mutlaka kadın doğum doktorunuza bildirmeniz gerekir. Hamilelikte bacakalrda ödem gebelik zehirlenmesi (pre-eklamsi/eklamsi) yönünden yakın takip edilmenizi gerektirebilir.

Dokular arasında biriken sıvının fazla olması sonucu vücutta özellikle bacaklarda şişlik (ödem) oluşur. Bacak şişmeleri tüm vücudu ilgilendiren hastalıklar sonucu oluşabildiği gibi, sadece o bacağa ait bir rahatsızlıkta da görülebilir. İlaç kullanımı ve hamilelik gibi durumlarda bacak şişmelerine neden olabilir.

Her iki bacakta simetrik ödem görülmesi; guatr, bazı metabolik hastalıklar, böbrek hastalığı, kalp yetmezliğinde görülür. Bacaklardaki düşük dereceli simetrik ödem lenf dolaşım bozukluğu sonucu oluşabilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz