Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları Cerrahi Tedavileri

Halluks valgus, ayak başparmak deformitesidir. Bazı hastalarda deformite, başparmak kemikleri ve başparmak ekleminden, tarak kemiğinin eklem bölgesindeki açılanmasından, tarak kemiğinin açılanmasından ve bazı hastalarda tarak kemiği ile ayak ortakısmı kemikleri arasındaki sorundan kaynaklanabilir.
Muayene ve radyolojik değerlendirme ile deformite analiz edilerek uygun cerrahi operasyona karar verilir.  

Bunionektomi:

Sadece kemik çıkıntısının törpülenmesi yöntemidir. Genel olarak tek başına uygulanmayıp, diğer cerrahilerle beraber yapılır. Tek başına yapılan olgularda tekrarlama oranı % 100 lere yakındır.

Yumuşak Doku Ameliyatları:

Halluks valgus deformitesinde mevcut açılanma eklem kapsulu ve çevre tendonlar üzerinde de değişikliklere yol açar. Ayak başparmağının diğer ayağa bakan tarafında kapsulde uzama, 2.parmağa bakan tarafta kapsulde ve bu bölgeye yapışan adduktor hallusis tendonunda kısalma görülür. Yumuşak doku ameliyatında amaç, kısa olan tendon ve kapsul tarafının kesilerek deformiteye etkisinin ortadan kaldırılması ve genişlemiş kapsul kısmının daraltılmasıdır. Halluks Valgus deformitesinde yumuşak doku cerrahisi günümüzde kemik cerrahilerinde elde edilen düzeltmeye katkı maksadıyla zaman zaman kullanılmaktadır.

Akin Osteotomisi:

Bazı hastalarda ayak başparmağındaki tarak kemiğine yakın olanda kemik yapısında farklılık görülür. Bu durumda eklem bölgesinde açılanma görülür. Akin osteotomisi başparmağın tarak kemiğine yakın parmak kemiğinin kesilerek tespit edilmesi şeklinde uygulanır. Bazen tek başına bazen de diğer cerrahilerle kombine olarak uygulanır. 

Tarak Kemiği Osteotomisi:

En sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Tarak kemiği kesilerek posizyonunu düzeltilir. 
Düzeltmede çoğunlukla; vida ve/veya tel gibi tespit malzemeleri kullanılır. Deformitenin şekline göre tarak kemiğinin kesildiği yer; ayak parmağı ile eklem lokalizasyonuna yakın, kemik boyunu takip edecek şekilde oblik yada z şekli kesi ile tarak kemiğinin başlangıç yerine yakın yerden olmaktadır.

Artrodez:

Artrodez, özellikle romatoid artritli hastalarda, serebral palsi gibi nörolojik hastalığı olanlarda ve eklemde ileri düzeyde kireçlenme gelişmiş hastalarda uygulanan yöntemdir.