Astım ve akupunktur

Astım alerjik kökeni olan nefes almada darlıkla kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Çevresel faktörler, duygu durum bozuklukları, stres, üzüntü, heyecan astım atağını tetikler. 

Astım hava yollarının hastalığıdır. Astımda hava yollarında iltihap vardır. Hava yolları her türlü uyaranla alerji yapan maddeler, enfeksiyonlar, sigara dumanı hassas hale gelir ve hasta sıkışarak nefes alamaz. Hasta nefes darlığı çeker, hırıltılı solunum yapar. Astımda aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artmıştır ve bunlar da hava yollarını tıkamaktadır. Böylelikle öksürük ve balgam çıkarma şikayetleri oluşur. 

Akupunktur nasıl etki eder?

Akupunktur vücutta sempatik-parasempatik tonusu, immün sistemi (bağışıklık sistemi) düzenleyerek, böbrek üstü bezlerinden kortizon salgılanmasını sağlayarak bronşial astım tedavisinde etkili olmaktadır.

Akupunktur ile astım tedavisi nasıl yapılır?

Kliniğimize gelen hastada önce Çin Tıbbı açısından detaylı hikaye alıyoruz ve hastamızı  incelenerek organ ve vücut sistemlerinin enerji düzeylerini tespit ediyoruz. 

Alerji-göğüs hastalıkları uzmanının  istenmiş olan tetkikler ve tahlil sonuçları değerlendirilir ve hastanın kullandığı ilaçlar da öğrenilerek hastaya uygun akupunktur tedavi programı belirlenir.

Akupunktur tedavisi kişide depresif ruh hali varsa buna da iyi gelir. Depresif ruh hali nefes alıp verme ritmini, dolayısıyla akciğer enerjisini bozar. Akupunkturla bu ruh halinden kurtulan kişilerde akciğer havalanması daha sağlıklı olur. 


Paylaş

Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz