Anne Sütünün Değeri

Yaşamın her döneminde önemli olan beslenme, sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahip olan bebeklerde, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmak için daha da önemlidir. Doğru beslenmeyle, çocuklarımızın kilo alması, büyümesi ve gelişmesinin yanı sıra, erişkin dönemde oluşabilecek kronik hastalıklardan da bu sayede korunması gibi uzun süreli etkileri vardır. Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı Anne Sütü Teşvik ve Uygulama Politikası ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerisi,  sağlıklı doğan her yenidoğanın doğumdan sonraki ilk yarım–bir saat içerisinde emzirmeye başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, anne sütüyle birlikte 6. aydan itibaren tamamlayıcı ek gıdalara başlayarak, anne sütünün 2 yaşına ve hatta daha ötesine kadar verilmesidir.

Anne Sütü Bebekler İçin Neden En İdeal Besindir?

Her zaman her yerde hazırdır. Isıtma ve koruma sorunları yoktur. Her zaman tazedir ve temizdir. Bedavadır. Sindirimi çok kolaydır. Her annenin sütü, kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna göre hazırlanmış en mükemmel besindir.

Neden Her Anne Emzirmelidir?

Anne sütü, proteinlerin, yağların, vitaminlerin ve karbonhidratların en mükemmel bileşimini içerir. İçinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. Emen bebeklerde ishal, menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, kansızlık, ortakulak iltihabı solunum yolu hastalıkları daha az görülür. Alerjiye karşı koruyucudur. Bebeği pişikten korur.

Anne Sütü İle Beslenmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

 • Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir. Annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.
 • Büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Anne sütü alan bebeklerin zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde, konuşma problemi, şeker hastalığı, obezite, diş çürüğü daha az görülür.


Anne Sütü İle Beslemenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, aynı zamanda anne sağlığına da dosttur. Emzirmenin bebek kadar anneye de faydaları vardır. Emziren anneler eski kilosuna daha çabuk dönerler. Emzirme, annede meme ve yumurtalık kanseri ile menopoz sonrası osteoporoz ve kalça kırığı riskini azaltır. Emzirme annenin ve ailenin yaşamını daha kolay hale getirir. Daha az zaman ve para harcanır. Yani anne sütü ekonomiktir. Emziren annenin kendine güveni ve bebeğine yakınlık duyarak bağlanması artar. Emziren kadınların çalıştığı iş yerlerinde verimlilik artar. Emziren kadınların bebekleri sık sık hasta olmadıkları için iş yerlerinden daha az ayrılırlar. Bu bakımdan bebek- anne kadar anne sütü toplum içinde faydalıdır. Özetle, anne sütüyle beslenme, en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir.

Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İlk aylarda emzirme sıklığı ve süresi bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. İlk haftalarda emzirme aralıkları 1-2 saat gibi çok kısa olabilir. Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır.

Sütün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu soru anne olan kadının aklından geçen bir sorudur. Bir bebeğin yeterli anne sütü aldığını, doyduğunu gösteren en güvenilir ölçütler:

 • Bebeğin 1 ayda en az 500-600 gr kilo alması.
 • Doğumdan sonraki ilk 15 günde doğum kilosuna ulaşması.
 • Günde 6-8 kez bol miktarda açık renkli idrar yapması.


Süt Miktarını Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

 • Doğumdan sonra en kısa sürede bebek emzirilmeli.
 • Doğumdan sonraki ilk haftalarda her istediğinde sık sık emzirilmeli.
 • Bebek doğru pozisyonda memeye yerleştirilmeli.
 • Geceleri emzirmeye devam edilmeli.
 • Anne yeterli ve dengeli beslenmeli.
 • Bol miktarda sulu gıdalar tüketilmeli.
 • Biberon, yalancı emzik kullanılmamalı.
 • Ek besinlere erken başlanmamalı.


Doğumdan Sonra Süt Yapımını Arttırmak İçin
Daha çok emzirme = Daha çok uyarı = Daha çok süt

Anne Sütünün İçeriği Nasıldır?

Anne sütünün içeriği sabit değildir. Bebeğin ihtiyaçları ve gelişme sürecine göre değişim gösterir. Doğumdan sonraki ilk 7 günde gelen süte “ağız sütü” ya da “kolostrum” adı verilir. Sarımsı renkte ve koyu kıvamlıdır. İçerdiği protein, mineral, vitamin, enerji miktarı fazla olduğundan bebeklerin kalori almasını, dolayısıyla kilo alımını sağlar. İçerdiği antikor maddeler sayesinde bebekleri hastalıklardan korur. Bebeğin ilk aşısı içtiği kolostrumdur. Doğumdan sonra az miktarda gelse de, günler içinde ve bebek emdikçe miktarı artar.

İdeal Emzirme Süresi Ne Kadardır?

Bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütüyle beslenmesi sağlıklı yaşamın temelini oluşturur. İdeal  emzirme süresi  2 yaş ve hatta ötesidir. Emzirmek görev değildir. Anne sütü emmek her çocuğun hakkıdır.