Anjiyo nasıl yapılır?

Anjio genellikle ayaktan hastalara, randevu verilerek planlanan bir görüntüleme yöntemidir.

Anjio yapılacağı gün veya öncesinde kan tahlili ile böbrek fonksiyonlarının normal sınırlarda olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Hasta anjiografi yapılacağı gün randevu aldığı ilgili bölüme gelir, bir hemşire veya radyoloji teknisyeni tarafından kolda ya da el sırtında toplardamarına damar yolu açılır.

İhtiyaç görülen hastalarda hafif bir sakinleştirici medikasyon ile anjio esnasında hissedeceği tedirginliği azaltmak amaçlanabilir.

Anjio kataterinin girişinin yapılacağı kasık veya kol bölgesi traş edilir, temizlenir ve lokal anestezi ile uyuşturulur.

Ciltte birkaç milimetrelik küçük bir kesi yapılarak anjio kateteri atardamara yerleştirilir. Bundan sonra anjio kateteri incelenecek bölgeye doğru yönlendirilir. İlgili bölgeye kateter ulaştıktan sonra kontrast madde damar yolundan verilir ve bir seri x-ray (film çekilerek) görüntü alınır.

İşlem bittikten sonra anjiyo kateteri temkinli bir şekilde geri çekilir, çıkarılır ve ciltte açılan küçük kesi kapatılır. Yaklaşık 20-30 dakika kateterin giriş yaptığı bölgeye basınç uygulanır.

Radyolog ve kardiyolog doktor gibi ilgili uzman doktor tarafından gerekli tüm görüntülemenin yapıldığı kontrol edilir. Bundan sonra damar yolunuz çıkarılır.

Rutin bir tanı amaçlı anjiografi genellikle bir saatten az zaman alır. Ancak anjio esnasında tedavi edici uygulamalar da yapılcak ise bu süre uzayabilir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz