Ani boyun, sırt ve bel ağrısı (tutulması)

Kişide oluşan ani boyun, sırt ve bel ağrısının en sık nedenlerinden biri fıtıklardır. Boyun, sırt, bel kemikleri arasında yastıklama ve şok emilimi görevlerini üstlenen diskler bulunur. Zorlanmalar, kazalar sonucu diskte bozulmalar meydana gelir ve disk içerisindeki jel kıvamlı sıvı fıtıklaşıp dışarı çıkarak omurilik ve sinirlere baskı yapar. Sinirlere yapılan baskı kişide kendini ani boyun, sırt ve bel ağrısı şeklinde gösterir.

Buna eşlik eden güç kaybı olması durumunda durum aciliyet gösterir. Bazı hastalarda başlangıçta şiddetli ağrı olmakla beraber daha sonra güç kaybı geliştiğinde aniden ağrı azalabilir. Ağrının azalması hasta tarafından ilk anda iyi bir durum gibi algılansa da aslında sorunun ilerlediği ve daha dramatik bir hal aldığını gösterir.

Ancak unutulmamalıdır ki, kalp hastalıklarından kanserlere, romatizmal hastalıklardan damarsal hastalıklara kadar bir çok durumda benzeri ağrılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu çeşit ağrıları olan hastaların deneyimli ellerde detaylı bir muayene ve tetkik edilmeleri gerekir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz