Anal apse

Anal apse sık rastlanan bir sorundur. Anüs içine açılan ve dışkı geçişini kolaylaştırıcı sıvılar salgılayan bezlerin kanallarının tıkanması sonucu iltihaplanmaları ile oluşur. 

Genellikle anüs çevresinde şişlik, ağrı ve kızarıklıkla kendini belli eder. Hastanın ateşi ve kırıklığı da olabilir. Bazen derin dokularda yerleştiği durumlarda bir dolgunluk hissi veya künt bir ağrı tek belirti olabilir.

Tanı muayene ile, makattan yapılacak ultrasonografi ile veya MR görüntüleme ile doğrulanır. 

Tedavisi apsenin boşaltılması şeklindedir. Apse varlığında antibiyotiklerin tedavi edici bir etkisi olamaz. Ancak sistemik bir infeksiyonun önlenmesi için kullanılabilirler. Özellikle yaşlı, bağışıklık sistemi zayıf ve diyabetik hastalarda anal apseler ölümcül sonuçlara varabilecekleri için çok dikkatli olunması gerekir.

Bölgenin hassasiyeti nedeniyle, hastaya ait çok ciddi bir ek hastalık olmadığı sürece ameliyat genel anestezi altında yapılmalıdır. Hastanın genel anesteziye uygun olmasına rağmen birtakım gerekçelerle lokal anestezi altında apsenin boşaltılması sıklıkla yetersiz bir sonuca yol açmaktadır.

Apse boşaltıldıktan sonra hasta hızla rahatlar ve evine gidebilecek hale gelir. Ancak unutulmamalıdır ki apselerin hemen yarısı kronikleşerek fistüle dönüşeceklerdir.

Paylaş

Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz