Grup Florence Nightingale Hastaneleri Akupunktur Bölümü

akupunktur

Akupunktur, vücuttaki belli noktaları; iğne ve/veya moxa, gereğinde lazer, elektrik stimulasyonu ile uyarıp vücudun otonom sinir sistemini, noroendokrin sistemini, immün sistemini ve bölgesel kan akımını etkileyerek fonksiyonel hastalıkları tedavi eden bir bilim dalıdır.

Akupunktur Çin tıbbı fonksiyonel temele dayanan bir bilim dalıdır. Çin tıbbı 3000 yıldan uzun bir süredir etkin şekilde kullanılmaktadır ve bu alanda 2500 yıllık belge ve doküman mevcuttur. Şu an Avrupa’da bir çok üniversitede bir Çin Tıbbı (TCM,

Traditional Chinese Medicine) ünitesi mevcuttur. Akupunktur özellikle ağrı tedavisinde rutin olarak kullanılmaktadır ve üniversitelerde bu alanda branşlaşma başlamıştır. Pediatrik akupunktur, jinekolojik akupunktur örnek olarak verilebilir.

ABD’nin akupunktur ile tanışması 1972 yılında Nixon’ın Çin’i ziyareti sonrasında olmuştur. 1996’da, FDA beş ana konuda akupunkturun etkinliğini ve kullanımını onaylamıştır. Onaylanan endikasyonlar; ağrı, astım, inme, bulantı- kusma, bağımlılık tedavisidir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Akupunktur Bölümü

Akupunktur; Grup Florence Nightingale Akupunktur Bölümümüzde 10 yıldır alanında uzman hekimler tarafından tarafından uygulanmaktadır.

Batı ile Doğu tıbbının hastaya yaklaşım tarzları çok farklı olmakla beraber birlikte kullanıldıkları zaman, birbirlerinin eksikliklerini tamamladıkları için çok daha etkili bir tedavi oluşturmaktadırlar. Bu bakış açısıyla Akupunktur Bölümümüz hastanemizde diğer bilim dalları ile multidisipliner bir çalışma içindedir. Hastalar, temel şikayetleri ile ilgili ana bilim dallarında tüm inceleme ve tedavileri yapıldıktan sonra, akupunktur programına alınmaktadır.

Akupunktur prensip olarak hastayı bedensel ve ruhsal açıdan değerlendirir ve buna uygun tedavi yöntemleri uygular. Hastaya ruhsal yönden yaklaşım tedavinin bir parçasıdır.

Bölümümüzde hastaların biyo-psiko tipleri (WOOD, FIRE, EARTH, METAL, WATER) tespit edilerek biyo-psiko tipe göre stres tedavisi uygulanmaktadır. Obezite ve sigara bağımlılığı, bağışıklık sistemini güçlendirme, sağlıklı yaşlanma, vücudu güçlendirme ve birçok hastalığın erken teşhis ve tedavisinde akupunktur tedavisi uygulanmaktadır.

Akupunktur Bölümümüze başvuran hastaların büyük bir çoğunluğu ağrı hastalarıdır. Uyguladığımız tedavi ağrıyı oluşturan sebebi ortadan kaldırarak güvenilir ve kalıcı çözüm sağlayabilmektedir.

akupunktur