Akupunktur Uygulaması Bölümümüzde Nasıl Yapılmaktadır?

Akupunktur uygulaması bölümümüzde nasıl yapılmaktadır?

Akupunktur tedavisinde; vücudun belli bölgelerine çok ince uçlu iğneler batırılmaktadır. Bu iğneler yaklaşık 20-30 dk. vücutta durmaktadır. İğneler steril ve tek kullanımlıktır.

Ağrı hastalarında 4 – 6 seanslık bir tedavi gerekmektedir. Genelde tedavi seansları 2 gün ara ile yapılmaktadır. Her tedavi seansında, hasta ortalama 1 saat akupunktur polikliniğinde vakit geçirmektedir.

Bölümümüz dünyada akupunktur alanında uzmanlaşmış Heidelberg, Hamburg, Porto, Tokyo, Fukuoka Üniversiteleri ile işbirliği içindedir

Akupunktur nasıl etki eder?

Akupunktur, vücudun kendi düzenleyici ve koruyucu mekanizmaları olan santral sinir sistemi, endokrin sistem, kardiyo- vasküler sistem, immunolojik sistem’i aktive ederek etki gösterir. Bu yüzden akupunktur fonksiyonel hastalıkların tedavisinde etkilidir. Yapısal hastalıkların tedavisinde yeri yoktur.

Vücutta belirli noktalara akupunktur iğneleri batırılır. İğneler batırıldığı zaman sinir uçları uyarılır ve uyarı sinir yolları ile omuriliğe, oradan da beyindeki merkezlere ulaşır. Bunun sonucu olarak vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler salgılanır ve dolaşım yoluyla bu maddeler hastalıklı bölgeye ulaşarak etki eder.

Akupunktur; lokal ve santral etkiyle immün sistemi ve protein kaskad sistemlerini düzenler. Humoral immün sistemi (bakteriyel enfeksiyonlara karşı temel savunma mekanizması) ve Sellüler immün sistemini (gecikmiş alerjik reaksiyonlar, doku reddi, kanser hücrelerinin yok edilmesi, viral, fungal , bakteriyel ajanlara karşı savunma) güçlendirir.

Akupunktur tedavisine gelirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Akupunktur tedavisine gelirken, hastanın çok aç yada çok tok olmaması,alkollü ve yorgun olmaması lazımdır. Akupunktur tedavisinden sonra hastaların ağır ve yorucu işler yapması sakıncalıdır. Herhangi bir kayba neden olmamak için değerli takı takılmamalıdır. Akupunktur tedavisine bir refakatçi ile birlikte gelinmesi önerilir.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Normalde akupunkturun ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak tedavi sonrası vücutta endorfin seviyesini arttırdığı için hastada hafif bir uyku ve gevşeme hissi oluşmaktadır. Çok nadiren bazı hastalarda iğnelenme yerlerinde, iğne ağrısı hissi oluşabilmektedir.

Kaç çeşit akupunktur vardır?

  • Vücut akupunkturu
  • Mikrosistem akupunktur (Kulak, El, Ayak, Kafa)

Vücut akupunkturu; organların düzenli çalışmasını sağlar. Metabolizmayı düzenler. Akupunkturda her organın kendine has bir elektriksel kanalı vardır, tedavi sırasında bu kanallar içindeki enerji akışı dengelenir. Vücut akupunkturu ile vücudun kendini sürekli yenileme ve dış etkenlere karşı dengede tutma kabiliyeti uyarılır.Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi (çi) enerjisi akupunktur tedavisi ile dengelenir.

Kulak akupunkturu bedenin hemen hemen her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası barındırdığından (bağırsak, kalp, karaciğer vb) akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kullanılması önemlidir. Öte yandan kulağın bu özelliği, hastalıkların belirlenmesine ve hedef odaklı tedavisine yardımcı olmaktadır.