Akne izi (sivilce izi)

Derin ve iltihaplı akneler iz bırakabilmektedir.
Skar yani yara izi oluşumu, meydana gelen hasar sonrası, cildin kendini yenileyip tamir ederken gerçekleşir.
Eğer yara yüzeyselse cilt kendini tamamen yenileyebilmektedir. Ancak özellikle alt deriyi (dermis) etkileyen derin yaralarda iz kalma ihtimali bulunmaktadır.

Akne izleri nasıl oluşur?

Akne oluşumunda iltihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında (kıl kökü duvarında) yırtılmalara sebep olabilir. Eğer yırtılma büyükse ve alt deri (dermis) zarar görmüşse akne izi oluşabilmektedir.

Akne izleri nasıl tedavi edilir?

  • Akne izleri inatçıdır ve herkes için aynı tedavinin işe yaradığını söylemek mümkün değildir.
  • Akne izinin tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Doktorunuzun önerebileceği yöntemler şöyle sıralanabilir:
  • Güneş koruyucuların kullanımı; akne izleri cildinizden farklı tonlarda olabilir. Bunu dengelemek için güneş koruyucu kremler ve bazı cilt beyazlaştırıcılar kullanabilirsiniz.
  • Yumuşak doku dolgu maddeleri; çukur şeklinde olan akne izleri kollajen ya da yağ enjeksiyonu yapılarak daha az belirgin hale getirilebilmektedir. Ancak bu kalıcı bir uygulama değildir. Dönem dönem tekrar edilmesi gerekebilir.
  • Lazer ile cilt yenileme; bu uygulama ile akne izlerinin giderilmesi ve cilt görüntünüzün iyileştirilmesi mümkün olabilmektedir.
  • Enerji cihazları; radyofrekans ya da IPL lazer gibi cihazlar ile cildin üst tabakasına zarar verilmeden akne izleri daha az belirgin hale getirilebilir.
  • Kimyasal peeling; bu işlemde cildin üst tabakaları soyularak derinlerde akne izlerinin azaltılması sağlanabilir.
  • İğneleme; derma pen denilen üzerinde mikro-iğneler bulunan cihaz ile cilt altındaki dokular uyarılarak akne izleri azaltılabilmektedir. Basit ve güvenli bir işlemdir. Ancak sonuçları görmek için tekrar uygulamalar gerektirebilmektedir.
  • Ameliyat; punch eksizyonu denilen minör bir prosedür ile, doktorunuz akne izlerinizi kesip çıkarır, minik dikiş ya da cilt grefti ile izi kapatır. Uygulanan başka bir teknik de; "subsizyon"dur. Subsizyon tekniğinde akne izinin altında yer alan fibroz bağlar, özel iğneler ile koparılır. Bu sayede derin akne izleri daha az belirgin hale gelebilir.
  • Botoks uygulaması; akne izinin etrafında cilt dokusunda bazen kırışmalar gözlenebilir. Bu alanlarda yapılan botoks enjeksiyonları ile bu görüntü ortadan kaldırılabilir. Botoks uygulamasının da etkisi geçicidir ve bir süre tekrar edilmesi gerekebilir.

Doktorunuzun rehberliğinde; sizin için hangi tedavinin ya da tedavilerin en uygun olduğuna karar verilebilir.

Paylaş

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz