Ağrı ve Akupunktur

Ağrı tedavisinde akupunktur vücutta endorfin salgısına yol açarak analjezi oluşturmasının yanında kas iskelet sistemi ağrılarına yol açan nedenlerini (kasılma, ödem, inflamasyon, iskemi) ortadan kaldırdığı için kalıcı bir iyileşme sağlamaktadır.

Ağrı kesici etki: Akupunktur beyinden endorfin maddesini salgılatır. Endorfin, bugün hiçbir ilacın etkisine ulaşamadığı güçlü ağrı kesici etkisi olan maddedir. İnsan vücudu tarafından üretilir. Akupunktur bu doğal ağrı kesicinin salgılanmasını uyarır

Kas gevşetici etki: Akupunktur beyinden GABA (gama amino bütirik asit) salgılanmasını uyarır. GABA kuvvetli bir kas gevşeticidir ve ağrıların azalmasına neden olur. Özellikle boyun ve bel fıtıklarında kas spazmı vardır. GABA sayesinde bu spazm ortadan kalkar.

Ödem ve inflamasyon çözücü etki: Ağrıyı hissettiğimiz yerde, inflamasyon varlığında ödem dediğimiz, sıvı toplanması söz konusundur. Ödem hem ağrıya neden olur hem de o bölgenin dolaşımını bozarak ağrıyı arttırır. Akupunktur beyinden streoid denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır, dolaşımı arttırır ve ağrıyı azaltır.

Psikolojik rahatlatıcı etki: Akupunkturun insanı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi, beyinden salgılattığı serotonin ve endorfin maddelerine bağlıdır. Kişi üzerinde oluşan stres ortadan kalkar, uyku düzeni sağlanır. Kişi düzenli uyku sayesinde halsizlik ve yorgunluk semptomlarından kurtularak kendini daha iyi hisseder.