Ağız kokusu tedavisi

Solunum sistemine gelen havanın bakterilerle birleşip dışarı açılması ile bireyin kendisini ve çevresini rahatsız etmesi durumuna ağız kokusu denir.

Ağız kokusunu bireyin hem kendi sağlığını hem de toplum ile olan ilişkisini etkileyen büyük bir problem olarak kabul etmeliyiz. Ağız kokusu her ne kadar bir hastalık olmamasına rağmen yol açtığı sosyal nedenler bireylerin hayat kalitesini düşürmektedir. Başlıca sistemik ve lokal nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Ağız kokusunun bölgesel (lokal) nedenleri

  • Kanamalı dişeti hastalıkları, çürük dişler, hatalı yapılan dolgu ve kaplamalar, dil üzerinde biriken bakteriler, faranjit ve tonsilitlerdir.
  • Ağız kokusunun sistemik nedenleri
  • Ağız kokusunun; sistemik nedenleri ise mide bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diyabet, böbrek hastalıkları, kullanılan kanser ilaçları, kserestomi, tükürük bezi hastalıkları, akciğer hastalıkları ve bunun gibi sistemik hastalıklardır.

Ağız kokusuna sahip hastaların yüzde doksanı sabah kalktıklarında ağızlarında kötü bir tat ve kötü koku hissetmektedirler aynı zamanda bu hastalarda gün içerisinde de ağız kokuları görülmektedir. Bunun farkında olan hastalar bu nedenle çesitli ağız gargaraları ile spreyler kullanmaktadır. Fakat bunlar kalıcı çözüm oluşturmadığı gibi hastanın şikayetlerini de geçirmezler.

Ağız kokusunun tesbiti

Ağız kokusunun tesbitinde kullanılan, elektorokimyasal ölçüm yapan cihazlar bu kokunun şiddetini ve etkenini belirleyebilmektedir.  Ayrıca kan gazlarına, tükürük ph dizbozitesine, dil sırtındaki bakteri tespitine de bakılabilmektedir.

Ağız kokusu şikayetiyle hastaneye başvuran hastanın diş hekimliği kliniğinde elektro kimyasal olarak ölçümleri yapılarak ağız kokusu tespit edildikten sonra sistemik nedenlerden kaynaklanıyorsa ilgili branşlardaki kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, biyokimya ve dahiliye kliniklerinde, lokal nedenlerden kaynaklanıyorsa diş kliniğininde etken tedavi edilerek ağız kokusu ortadan kaldırılmaktadır.

Hastaların ölçümler için gelmeden önce ağız kokusuyla ilgili hazırlık safhasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar; eğer antibiyotik kullanılıyorsa üç gün önceden kesilmesi, koku veren naneli yiyecek ve içeceklerden uzak durması, ağız gargarası, sprey, soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerden kaçınılması v.b.. Daha sonrasında hastanın yaklaşık yarım saat sürecek elektro kimyasal ölçümü yapılmaktadır. Ölçüm işlemi hastanın ağzı kapatılarak yaklaşık üç dakika boğazının arka kısmına kanül yerleştirilerek monitörden çıkan değere göre işlem üç defa tekrar edilip ortalama değer alınıp hastanın ağız kokusu etkenini tespit edilmesi ile tedaviye yönlendirme yapılmaktadır.

Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz