PET - MR ile Alzheimer’da Erken Tanı

3 Tesla MR

Güçlü MR sistemleri, son yıllarda ileri merkezlerde kullanılıyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri de 3 Tesla MR cihazlarıyla hastalarına hizmet veriyor. Tüm vücudun görüntülenmesini sağlayan, ameliyat yapılırken de görüntü elde edilebilmesi özelliği sayesinde, cerrahi sırasında kalıntı, fonksiyonel alanlarda hasar oluşması, hatalı bölgelere işlem gibi riskleri ortadan kaldıran 3 Tesla MR ile tüm vücut MR çekimi yapabiliyor. İleri teknolojinin son ürünü olan 3 Tesla MR, yüksek görüntü kalitesi ve hızlı çekim tekniğiyle teşhiste yeni ufuklar açarak, hekim ve hasta memnuniyetini üst seviyeye çıkarıyor.

Tesla, manyetik gücü gösteriyor. Güçlü manyetik alana sahip bu cihazlarda daha net görüntü alınıyor. 3 Tesla MR, bu anlamda manyetik gücü yüksek MR olarak da tanımlanıyor.

3 Tesla MR’ın üstünlükleri şöyle sıralanıyor:
  • Daha hızlı ve kısa sürede çekim yapmak,
  • Tüm vücudu daha detaylı incelemek,
  • Yüksek görüntü kalitesi sağlamak,
  • MR Spektroskopi, diffüzyon ve perfüzyon tekniklerinin güvenilirliği,
  • 70 cm’lik geniş yatak alanı ile hasta konforunu arttırması.

Nörolojik hastalıkların tanısında öne çıkıyor

3 Tesla MR, birçok rahatsızlığın yanı sıra nörolojik hastalıkların teşhisinde de kullanılıyor. Bu grupta yer alan Alzheimer’a ne kadar erken tanı konursa, bu hastalıkla mücadelede başarı şansı o denli yüksek oluyor. Ancak hastalık çoğunlukla hastalar gündelik şeyleri unuttukları, karıştırdıkları veya yön bulmakta zorlandıkları zaman yani geç dönemde tanı alıyor. Hastalık, kişilerin öz bakımlarını yerine getirmekte veya yakın geleceği hatırlamakta zorluk çekmesine de yol açabiliyor. Bu tür semptomlar kendini gösterdiğinde, beyinde hasar meydana gelmiş oluyor. Erken ve net tanıda bulunabilmenin önemi de bu noktada öne çıkıyor.

20 yıl erken tanı konulabiliyor

Alzheimer hastalığının belirgin semptomları oluyor. Amiloid ve tau proteinlerinin anormal derecede depolanması gibi... Bu durum, hastalığın kişinin günlük hayatını etkilemesinden neredeyse 20 yıl önce başlıyor ancak gereken görüntülemeler yapılmazsa fark edilemiyor. 3 Tesla MR görüntülemesi ise bu proteinlerdeki anormalliği gösterebiliyor. Aksi halde bu proteinlerin yaptığı hasar, zaman içinde beyin dokusunda geri dönüşümsüz bir yıkıma neden oluyor.

3 Tesla MR ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın