Çok Kesitli Çift Tüplü Bilgisayarlı Tomografi (Dual Source Multislice BT)

Çok Kesitli Çift Tüplü Bilgisayarlı Tomografi

Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nde kullanılan 128 kesitli çift tüplü bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı, konvansiyonel bilgisayarlı tomografilerden daha hızlı ve daha kaliteli görüntü almaya imkan sağlıyor. Cihaz, 5-6 saniye gibi kısa sürelerde çok hareketli bir organı yani kalbi görüntüleyebiliyor. Sabah açlığı ve böbrek fonksiyon testi yapılmasının yeterli olduğu ön hazırlık aşamasının ardından, hastanın kalp damarları ve kalp çevresindeki yapıları hiçbir invaziv işlem gerektirmeden, net olarak görüntülenebiliyor.

Bu cihazla ayrıca tüm vücut bölgeleri 3 planda ve 3 boyutlu olarak değerlendirilebiliyor, dokular milimetrik hassasiyetle incelenebiliyor. Sanal bronkoskopi ve kolonoskopi özellikleri ile tüm vücut bölgelerinin anjiyografi incelemeleri ile bronşlar, kalın bağırsak ve damarlar büyük girişimlere gerek olmaksızın görüntülenebiliyor. Organların iç analizi yapılabildiğinden, damarların çap daralmaları en doğru şekilde saptanabiliyor.

Nodül takip programı ile özellikle akciğerdeki küçük lezyonların gelişimi net olarak izlenebiliyor.

Çok kesitli çift tüplü bilgisayarlı tomografi ayrıca serebral anjiyografi, pulmoner anjiyografi, sanal bronkoskopi, karotis anjiyografisi, abdominal, renal ve periferik anjiyografi ile lomber disk ve omurga görüntülemede de kullanılabiliyor.

Çok kesitli çift tüplü bilgisayarlı tomografinin üstünlükler neler?

- Hasta konforunu yükseltiyor.
- Hızlı işlem sayesinde zamandan kazanç sağlıyor.
- Yüksek dedektör sayesinde detaylı görüntülemeye olanak sunuyor.
- Minimal radyasyon absorbsiyonu ile görüntüleme sağlıyor.
- Çok kesitli tomografide kullanılan otomatik enjektör sayesinde, hastanın yaşına ve kilosuna uygun en az ilaç dozu ayarlanarak optimal görüntüleme mümkün oluyor.

Çok kesitli çift tüplü bilgisayarlı tomografi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın