Bebeğinizle Tanışın

fetal-maternal


Gebelere yapılan ultrasonografi işleminde ses dalgaları bir prob yardımıyla dokumuza gönderilir ve  dokulardan yansıyan ses dalgaları bir ekran  üzerinde görüntülenir .

Bu ultrasonografi ile bebeğinizin 3 boyutlu resim ve 4 boyutlu yani 3 boyutlu film görüntüsü' nü real time yani ultrason yapıldığı anda görmek mümkündür. Bu aileler için oldukça heyecan veren bir teknolojidir. Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda 2-3-4 boyutlu ultrasonun anne karnındaki bebeğe veya annesine zararlı bir etkisi  saptanmamıştır.

Gebelikte 3-4 boyutlu ultrason gebeliğin ilk aylarından itibaren yapılabilir. Gebeliğin her 3 aylık döneminde fetus yani anne karnındaki bebek değişik davranış ve hareket özellikleri gösterir ve bu özellikler 3-4 boyutlu ultrason ile tesbit ediliebilir. Gebeliğin 6-7.ayları  ailelerin bebeklerinin neye benzediğini anlayabildikleri en iyi 3-4 boyutlu ultrason görüntülerinin alınabildiği dönemdir.

3 ve 4 boyutlu ultrasonun faydaları nelerdir?

 Bebeğin anne karnındaki hareket tarzları ve davranışlarının daha anne karnında oluşabilen bazı zihinsel anormallikleri öngördüğü düşünülmektedir. Bebeğin hareketleri ve davranışları 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi ile değerlendirilebilir. Mesela bebeğin ellerini yüzüne getirmesi, başını öne eğmesi veya arkaya atması, sağa sola çevirmesi, ayaklarını uzatması veya toplaması, fetal yüz hareketleri yani anne karnındaki bebeğin gülümsemesi, gözlerini açıp kapaması, dil çıkarması, çiğneme hareketi yapması, esnemesi, yüzünü ekşitmesi gibi tüm bu hareketleri 4 boyutlu ultrasonografi ile yakından izlemek mümkündür. 2 Boyutlu ultrasonografi ile anne karnındaki bebek yani fetus detaylı birşekilde incelenir.

3 ve 4 boyutlu ultrasonografi bebeğinizde saptanmış olan bir anormallik durumunda da daha ayrıntılı inceleme imkanı verebilir. Bazı durumlarda mesela bebeğin pozisyonuna bağlı olarak veya suyunun az olması durumunda iyi görüntü alınmayabilir.
Tüm bunların yanı sıra anne baba ve diğer aile fertlerinin bebeğin 4 boyutlu ultrason görüntülerini görmesinin onun hareketlerini izlemesi ve neye benzediğini görüp hayal edebilmesinin ebeveyn bebek arasındaki bağlılığı arttırdığı düşünülmektedir. Zaten bu anlar tahmin edilebildiği gibi aileler için oldukça heyecan vericidir. Bunların yanında bebeğin görüntüleri dijital olarak saklanabilir ve aileler kendi video veya bilgisayarında izleyebilirler. 32.hafta

Gebeliğin 32. haftasında 4 boyutlu seri ultrason görüntüleri ve aynı bebeğin hemen doğum sonrası görüntüsü

 
 fetalbehavior19
 

Gebeliğin ilk orta ve son aylarında 3-4 Boyutlu Ultrason ile anne karnındaki bebeğin görüntülenmesi  Fetusların yüz hareket ve mimiklerine dikkat edelim.


fetalbehavior17

Gebeliğin 20. haftasında anne karnındaki bebeğin su yutma hareketi 4 boyutlu seriultrason görüntüleriile izlenebilmektedir.
p016 1 13

Gebeliğin değişik haftalarında anne karnındaki bebeğin hareketleri değerlendirilebilir.REFERANSLAR:

  1. Alin Basgul Yigiter, Z. N.Kavak, B.Durukan , N.Guducu, H.İşçi. “Prenatal Diagnosis of Congenital Harlequin Ichthyosis with 2D, 3D, and 4D Ultrasonography.” Cinical and Experimental Obstetrics and Gynecology 2011 . (Pubmed İndeksli dergi).
  2. Kurjak A, Abo-Yaqoub S, Stanojevic M, Alin Başgül Yiğiter, Vasilj O, Lebit D, Shaddad A, Ahmed B, Kavak ZN, Miskovic B, Vladareanu R, Spalldi Barisic L, Azumendi G, Younis M, Pooh RK, Salihagic Kadic A. The potential of 4D sonography in the assessment of fetal neurobehavior - multicentric study in high-risk pregnancies. Journal of Perinatal Medicine (JPM) . 2010;38.  
  3. Alin Başgül Yiğiter, ve Z.N. Kavak, “Evaluation of Fetal Abnormalities by Two- and Three Dimensional Ultrasound”, Gynaecol Perinatol, (2007).
  4. Alin Başgül Yiğiter, ve Z.N. Kavak, “Normal Standards of Fetal Behavior Assessed by Four-dimensional Sonography”, J Matern Fetal Neonatal Med, 19, 11:707–21 (2006).
  5. Alin Başgül Yiğiter, Z.N. Kavak, E. Kotiloglu, I. Akman, F. Akalin, N. Elcioglu ve A. Sav, “Antenatal Diagnosis of Velocardiofacial Syndrome by 3D Ultrasonography”, J Perinat Med, 34, 2:177-178 (2006).
  6. Alin Başgül Yiğiter, Kavak ZN, Normal Fetal Behavior. Donald School Textbook of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology Chapter 45,p 699–711,2007.
  7. Alin Başgül Yiğiter, ve Z.N. Kavak, “Normal standards of fetal movements studied by 4D Sonography”, Fetal Behavior Book, ed. Jose M Carrera, Elsevier-Masson 2007.
  8. Alin Başgül Yiğiter, T.Arslan, H.Isci, N.Güdücü. Akondrogenezis tipIA (HOUSTON-HARRIS) : 2D / 3D / 4D Ultrasonografi ile prenatal tanı.Türkiye Klinikleri 2012.
  9. Basgul AY, Kavak ZN, Guducu N, Durukan B, Isci H. Prenatal diagnosis of congenital harlequin ichthyosis with 2D, 3D, and 4D ultrasonography. Clin Exp Obstet Gynecol. 2011;38(3):283-5.
  10. Yigiter AB, Kavak ZN, Durukan B, Isci H, Uzuner A, Uyar E, Gokaslan H. Placental volume and vascularization flow indices by 3D power Doppler US using VOCAL technique and correlation with IGF-1, free beta-hCG, PAPP-A, and uterine artery Doppler at 11-14 weeks of pregnancy. J Perinat Med. 2011 Mar;39(2):137-41.

 

 RİSKLİ GEBELİK ve DOĞUM web sitemize ulaşmak için tıklayınız.