Prof. Dr. Cem'i DemiroğluProf. Dr. Cem'i DEMİROĞLU
Türk Kardioloji Vakfı Kurucusu
 


Türk Tıbbında Yeni Ufuklar

70'li yılları, ülkemiz insanlarının özellikle kalp hastalıkları için yurt dışında şifa aradıkları dönemler olarak hatırlıyorum. O yıllar, yakın arkadaşlarımla "çözüm neden Türkiye'de olmasın" diyerek çare aradığımız günlerdi. Bu düşünceyi paylaşan ve aynı amaç etrafında birleşen bir grup doktor arkadaşımla 1974 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'nü kurduk. Uzun yıllar ülkemize önemli hizmetler veren İstanbul Üniversitesi'ndeki enstitünün başkanlık görevini, emekli oluncaya kadar onurla taşıdım.

1989 yılında,Türk Kardiyoloji Vakfı bünyesinde Florence Nightingale Hastanesi'ni kurduk. Başlangıçta 50 yataklı küçük ve iddialı bir sağlık merkezi olarak faaliyete başlayan bu hastanede, yılda sadece 250 açık kalp ameliyatı gerçekleştirilebiliyordu. İnsanlarımızın sürekli artan güveni, desteği ve yapılan başarılı çalışmalarla Florence Nightingale bugün 302 yataklı, yılda 2000'in üzerinde açık kalp ameliyatının başarıyla gerçekleştirildiği, uluslararası standart ve ölçülerde büyük bir tıp merkezi haline gelmiştir.

İkinci hastanemiz olan Avrupa Florence Nightingale, özellikle çocuk hastalıkları, diş ve çene cerrahisi, kadın doğum ve göz olmak üzere tüm branşlarda hizmet veren, yabancı uzmanların da takdirini kazanan Türkiye'nin önemli merkezlerindendir.

Bugün insanlarımızın hastalıklarının tedavisine yönelik olarak yurtdışı yerine kendi ülkelerindeki kurumları tercih etmeleri, kendi doktor ve tıp merkezlerimize güven duymaları en büyük övünç kaynağımız.

Uzun yıllar kazandığımız başarılı sonuçlar, son 5 yılda hedeflerimizi yeni ufuklara taşımamız için bizlere cesarete verdi. 1998 yılında Kadir Has Vakfı ve Türk Kardiyoloji Vakfı işbirliğiyle Kadir Has Üniversitesi'ni kurduk. Bu üniversite bünyesindeki Tıp Fakültesi, Hemşirelik Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Lisans Bölümleri vakfımızın önem verdiği ciddi kuruluşlardır.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi ve Kanser Merkezi'nin açılışını, Amerikalı uzmanların iştiraki ve ortak yatırımıyla gerçekleştirdik. Artık Amerika'nın en önemli tıp kuruluşlarıyla ortak çalışılabiliyor,bu merkezlere Telemedicine uydu iletişim sistemiyle bağlanarak ortak konsiltasyon ve konferanslar gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca birçok ülkeyle ortak işbirliği ve teknoloji transferi ilişkisi içindeyiz.

Group Florence Nightingale, Türk doktorların başarısını uluslararası alanda temsil eden ve övgüyü hak eden öncü kuruluşlarımızdan biri haline geldi.

Bugün dünya standartlarında sağlık ve tedavi standartlarında sağlık ve tedavi hizmetlerini tüm yurda yaymak, ülkemizin sağlık sektörüne yeni boyutlar getirmek, Türk Tıp sistemine yeni ufuklar açmak öncelikli hedeflerimizin arasında.

Bu başarıda en büyük pay desteği ve güveniyle her zaman yanımızda olan, çalışma şevkimizi arttıran ve ödüllendiren Türk insanına aittir. Bu desteğin bundan sonraki çalışmalarımızda artarak devam edeceğine inanıyor, başarılarımızın sevincini tüm halkımızla paylaşıyoruz.
 

Prof. Dr. Cem'i DEMİROĞLU
Türk Kardioloji Vakfi Kurucusu

1949 yılında, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Cem'i Demiroğlu, 23 yıl İstanbul Üniversitesi'nin Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuş, 1982–1993 yılları arasında 4. Dönem Rektörü olarak görev yapmıştır. 1974–1993 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kürsüsü'nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan Demiroğlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini 1973-1979 yılları arasında sürdürmüştür. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Senatosu, Üniversitelerarası Kurul Temsilciliği, 1982-1984 yılları arasında üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, 1991-1993 yılları arasında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdüren Demiroğlu, Almanya Cumhurbaşkanlığı Büyük Nişanı'na Münih ve Taşkent Üniversiteleri Şeref Doktorluğu'na layık görülmüştür.

Cemşid Demiroğlu