TIP'TA BİR İLK: TÜRKİYE DE KALBİ OLMADAN TOTAL YAPAY KALPLE YAŞAYAN İLK HASTA

TOTAL YAPAY KALP AMELİYATI BAŞARIYLA UYGULANDI !

TÜRKİYE'DE İLK KEZ KALBİ OLMADAN 22 GÜNDÜR YAPAY KALP İLE YAŞAYAN HASTA EVİNE GİTMEYİ BEKLİYOR !

TÜRKİYE'DE İLK KEZ TOTAL YAPAY KALP NAKLİ BAŞARIYLA YAPILDI.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Merkezinde yapılan bir ameliyatla, kalp nakli bekleyen Ömer Bayrak'a Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve yardımcısı Op.Dr. Erman Pektok tarafından "total yapay kalp" takıldı.

Ömer Bayrak 45 yaşında ve 10 yıldır kalp yetersizliği (kardiyomiyopati) tedavisi görüyordu. Kardeşini aynı hastalıktan kaybeden hastaya 2 yıl önce kalp pili takıldı. Buna rağmen kalp fonksiyonları günden güne bozulan hasta, son 1 yıl içinde 11 kez hastaneye yatarak kalp yetersizliğinden tedavi gördü. Hasta, 3 ay önce de böbrek yetersizliği atlattı ve kalp fonksiyonlarının düzelmez olduğu belirlendi.

Yaklaşık 10 gündür "acil kalp nakli" listesine alınan 110 kilogram ağırlığındaki hastaya A Rh negatif kan grubundan bir kalp bulunamaması üzerine, 21 Mart günü Şişli Florence Nightingale Hastanesi Kalp Nakli Merkezinde 8 saat süren bir operasyonla "total yapay kalp" (SynCardia Cardiowest TAH) takıldı., 1 hafta yoğun bakımda tutulan hasta, daha sonra servis odasına alındı.

Hasta ve ameliyatı ile ilgili bilgi veren Şişli Florence Nightingale Hastaneleri Kalp Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Süha Küçükaksu, "Öncelikle hastamın sağlığının iyi olmasından çok mutluyum. Hastamız kalp yetersizliğinin son evresinde idi. Bu dönemde kalp nakli yapmak için uğraştık. Ancak ona uygun bir kalp bulamadık. Uzayan süreci düşünerek son çare olarak ona uygun tek sistem olan total yapay kalp taktık. Şu an hastamızın durumu gayet iyi ve stabil. Yapay kalp parametreleri de olağan seyrediyor. Önümüzdeki hafta hastayı evine göndermeyi düşünüyoruz. Ona uygun bir kalp bulduğumuzda nakil ameliyatına çağıracağız." dedi.

Prof. Dr. Süha Küçükaksu, Türkiye'nin yapay kalp alanında artık dünyada söz sahibi olduğunu ifade etti.
"Dünyada 100 yıla yön veren inovatif sistemlerden biri olan total yapay kalbin, 1982'de Amerika'da başlayan uygulamaların 925'incisini Türkiye'de takmış olduk. Böylesi bir ameliyatın yapılması ve hastamızın durumunun da iyi olması, kalp nakli ve yapay kalp uygulamalarında ulaştığımız seviyeyi hem Türkiye'ye hem de dünyaya göstermiş oldu. Yaklaşık 1 buçuk yıllık hazırlık ve çalışmalarımızın neticesinde bu uygulama başlatılmıştır. Amerika'dan ve Almanya'dan gelen teknik ekibin katkılarıyla, yaklaşık 15 kişilik ekibimizle yürüttüğümüz yoğun çalışmaların sonucunda sadece İstanbul'a değil, Marmara bölgesine de hizmet verebilecek ilk Yapay Kalp Merkezi hizmete girmiş bulunmaktadır." Şu anda dünyada total yapay kalbiyle evinde hayatını devam ettirebilen 20 hasta var Ömer Bayrak 21.kişi.

Total yapay kalp uygulamasında hastanın kalbi çıkarılıyor. Daha sonra sağ-sol kalp protezinden oluşan total yapay kalp, kalbin yerine takılıyor. Normal bir kalbin birebir aynı özelliklerine sahip yapay kalp ile dakikada 9-10 litre kalp debisi (normal kalp 4-6 litre iken) sağlanabiliyor. Yapay kalbin vücudun dışında, hastanın sırt veya bel çantasında taşıyacağı otomatik kontrol ünitesi bulunuyor.


 

Ulaşım ve İletişim Bilgileri
Sorunuzu gönderin, uzmanlarımız cevaplıyor.
Online Randevu
Geçmiş Olsun dileğinizi hastanıza iletiyoruz.

Sağlık ve Magazin

  • saglk-magazin-4
  • saglk-magazin-2